Nadciśnienie tętnicze
Ryzyko rozwoju cukrzycy jest zwiększone u pacjentów, u których stwierdza się nadciśnienie tętnicze i zaburzenia gospodarki lipidowej (dyslipidemie). Ustalono, że ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrastało wraz z rozwojem nadciśnienia tętniczego. U nieleczonych chorych było dwukrotnie wyższe niż u osób bez nadciśnienia tętniczego.
Jednakże, przyjmowanie niektórych leków p-nadciśnieniowych może być dodatkowym czynnikiem rozwoju cukrzycy.
Ryzyko rozwoju cukrzycy może być zwiększone przy stosowaniu:
- leków blokujących receptory beta – (np. atenolol)
- tiazydowych leków moczopędnych – (np. hydrochlorotiazyd)
Ryzyko rozwoju cukrzycy zmniejszają:
- inhibitory ACE ( np. peryndopril)
- inhibitory blokujące receptory dla angiotensyny (np. losartan)
Przy zagrożeniu cukrzycą czynnikami takimi jak:
- nadmierna masa ciała
- niski poziom cholesterolu HDL
- wysoki poziom glikemii
- podwyższone ciśnienie tętnicze
przedyskutuj leczenie nadciśnienia tętniczego ze swoim lekarzem.
Niefarmakologiczne metody leczenia nadciśnienia tętniczego (normalizacja wagi ciała, regularny wysiłek fizyczny, przestrzeganie diety, uregulowany tryb życia) zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę.
Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.
Przyczyny nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze, zwane inaczej chorobą nadciśnieniową, to stan, w którym ciśnienie krwi we krwiobiegu jest zbyt wysokie. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroba niedokrwienna serca, udar mózgu czy choroba nerek.
Przyczyny nadciśnienia tętniczego są złożone i nie do końca znane, ale najczęściej są one związane z niezdrowym trybem życia i czynnikami genetycznymi. Oto kilka czynników ryzyka, które mogą prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego:
- Otyłość lub nadwaga – nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie może zwiększać ciśnienie krwi.
- Palenie tytoniu – palenie tytoniu zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego.