Zdjęcia
Pod koniec XIX w. profesor uniwersytetu w Würzburgu (Niemcy) W.C. Röntgen, odkrył promieniowanie, umożliwiające ukazanie na kliszy fotograficznej struktur kostnych.
Obecnie wykonuje się zdjęcia praktycznie każdej części ciała. Metoda ta przydatna jest zarówno w przypadku urazów: złamania, zwichnięcia, jak i w chorobach serca, płuc, czy schorzeń dotyczących stawów, kręgosłupa i wielu innych. Jedną z odmian tego badania są tzw. badania kontrastowe.
Promieniowanie rentgenowskie w niewielkich dawkach nie powoduje negatywnych skutków dla zdrowia.
Zazwyczaj do badania nie należy się specjalnie przygotowywać. Wyjątkiem jest zdjęcie kręgosłupa lędźwiowego, kiedy pacjent powinien być na czczo i o ile to możliwe bez gazów w jelitach.
Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.
Wyjaśnienia
Zdjęcie rentgenowskie, inaczej zwane radiografią, to badanie obrazowe, które polega na wykonaniu zdjęcia przy użyciu promieni rentgenowskich. Promienie rentgenowskie przenikają przez ciało i są odbijane przez różne tkanki, co pozwala na uzyskanie obrazu wnętrza ciała.
Aby wykonać zdjęcie rentgenowskie, pacjent kładzie się na stole rentgenowskim i umieszcza w środku specjalny film rentgenowski. Następnie promienie rentgenowskie są skierowane na obszar ciała, który ma być zbadany. Im bardziej gęsta tkanka, tym mniej promieni przenika przez nią i tym ciemniejszy jest odcień na zdjęciu.
Zdjęcie rentgenowskie jest szybkie i bezbolesne, a wynik badania jest gotowy po kilku minutach. Może być stosowane do badania różnych narządów i tkanek w organizmie, takich jak kości, płuca, serce czy układ moczowy. Zdjęcie rentgenowskie jest jednym z podstawowych badań obrazowych w medycynie i jest szeroko stosowane w diagnostyce różnych chorób.