Długa droga

Droga z pochwy do jajowodu stanowi odległość około 23 cm, co dla plemnika o długości 50 do 60 mikronów jest ogromną podróżą, trwającą prawie około 30 minut. Jeżeli nie sprzyjające warunki spowodują, że plemnik zbudzi się zbyt wcześnie, i już w jądrach czy nasieniowodach mężczyzny zaczyna swoją wędrówkę, powstaje sytuacja czasu, na przykład w ciepłej kąpieli, a potem cofanie się z powrotem do kanałów pachwinowych, wymaga zwrócenia się do lekarza androloga, lub w braku takiegoż, do urologa czy chirurga celem sprawdzenia, czy stan ten wymaga leczenia. Bywa, że w sytuacji, gdy jądra okresowo zstępują do moszny, warto trochę poczekać z ingerencją chirurgiczną do dziewiątego, dziesiątego roku życia, ponieważ często zstępują one w końcu samoistnie w okresie dojrzewania.

Jeśli jak najdłużej chcesz zachować zdrowie i być atrakcyjna dla innych, lecz zmagasz się z brakami w uzębieniu – powinnaś jak najszybciej je uzupełnić w ramach usług Implanty Poznań.

Zapłodnienie. Jak to się dzieje?

Zapłodnienie to proces, w którym jajeczko (komórka jajowa) zostaje zapłodnione przez plemnik, co prowadzi do powstania nowego, indywidualnego organizmu. Aby doszło do zapłodnienia, jajeczko musi być wyprodukowane przez jajnik i opuścić jajnik, a następnie przejść przez jajowód do macicy. Oto szczegółowa droga jajeczka do zapłodnienia:

  1. Produkcja jajeczka: Każdej miesiączce towarzyszy owulacja, czyli uwolnienie jajeczka z jajnika. Jajeczka są produkowane w jajnikach i dojrzewają w specjalnych strukturach zwanych pęcherzykami Graafa. Podczas owulacji jedno z jajeczek zostaje uwolnione z pęcherzyka Graafa i przenoszone do jajowodu.
  2. Przejście przez jajowód: Po opuszczeniu jajnika jajeczko przechodzi przez jajowód do macicy. Jajowody są specjalnymi rurkami, które łączą jajniki z macicą. Jajeczko podróżuje wzdłuż jajowodu za pomocą ruchów skurczowych i płynącej przez niego wody.
  3. Przygotowanie do zapłodnienia: Po dotarciu do macicy jajeczko zostaje złożone w specjalnej warstwie błony śluzowej macicy, zwanej błoną śluzową. Tam przygotowuje się do zapłodnienia, przystosowując swoją błonę komórkową do przyjęcia plemnika.
  4. Zapłodnienie: Aby doszło do zapłodnienia, jajeczko musi spotkać się z plemnikiem. Plemniki są produkowane w jądrach i transportowane do nasieniowodów, skąd przenikają do cewki moczowej i są wydalane z organizmu podczas wytrysku. Jeśli jajeczko spotka się z plemnikiem w macicy lub jajowodzie, plemnik przebije się przez błonę komórk