Macierzyństwo

W roku 1970 Francois Jacob, francuski biochemik, laureat Nagrody Nobla napisał interesującą książkę — La logique du vivant (Logika żyjących organizmów), w której stwierdził, że żywy organizm ma przed sobą tylko dwie możliwości — albo się rozmnoży, albo zginie. Zdolność do rozmnażania jest głównym kryterium życia i jego podstawowym celem…
Cała organizacja istoty żywej jest podporządkowana dążeniu do reprodukcji. O czym może marzyć bakteria, ameba, paproć, jak nie stworzeniu dwóch bakterii, dwóch ameb, wielu paproci?… Istoty żywe istnieją dziś na Ziemi jedynie dzięki temu — stwierdza autor — że inne istoty żywe bezustannie rozmnażały się od miliardów lat…
A potem wszystko zaczęło się jak w pięknej bajce — od narodzin człowieka. I wcale nie wiadomo, w jakim okresie historii ludzkości po¬jawiła się miłość. Ale gdzie by nie sięgnąć — do malowideł w prehistorycznych skalnych grotach, kurhanach, jaskiniach czy rzeźb na starych nagrobkach, wszędzie spotykamy się z dwojgiem ludzi w mniej czy bardziej intymnych sytuacjach. Na przykład, na wyspie Ibizie (Morze Śródziemne) w muzeum archeologicznym spotkałam posążek bogini Astarte i jej towarzysza, znalezione w jednym z grobowców prehistorycznych sprzed prawie trzech tysięcy lat. Obydwoje, pani Astarte i pan „Astartowy” (jak go nazwałam żartobliwie), wyglądali jak bardzo pękate wazony-dzbanki z malutką szyjką u góry, na której wydłubano (bo trudno to jeszcze nazwać rzeźbą) dwoje oczu i coś w rodzaju ust. Jedna z postaci miała na wypukłości dwa malutkie cycuszki, które pokazywała ręką zrobioną z wałeczka gliny. Natomiast „Astartowy” również glinianą ręką trzymał za kutasik dziwnie mikroskopijny w po¬równaniu z potężnym, pękatym ciałem dzbanka.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Macierzyństwo – historia

Macierzyństwo to rola i doświadczenie, które zmieniały się na przestrzeni historii. W różnych kulturach i epokach macierzyństwo było postrzegane i praktykowane na różne sposoby. Oto kilka przykładów:

  1. Prehistoria – W prehistorii macierzyństwo było ważnym elementem życia kobiet, ponieważ były one odpowiedzialne za opiekę nad dziećmi i rodziną. Kobiety noszące dzieci na plecach miały więcej czasu na pracę i zdobywanie pożywienia.
  2. Starożytność – W starożytnym Egipcie i Grecji macierzyństwo było ważnym elementem kultury i społeczeństwa. Kobiety pełniły ważne role w rodzinach i społeczeństwie, ale ich pozycja była niższa niż pozycja mężczyzn.
  3. Średniowiecze – W średniowieczu macierzyństwo było głównym zajęciem kobiet, a ich głównym zadaniem była opieka nad dziećmi i domem. Kobiety miały mniejsze prawa niż mężczyźni i były zależne od mężów lub ojców.
  4. Nowożytność – W nowożytności macierzyństwo nadal było głównym zajęciem kobiet, ale ich pozycja w społeczeństwie zaczęła się zmieniać. W Europie kobiety zaczęły walczyć o prawa i równość, a macierzyństwo stało się ważnym elementem ruchu feministycznego.
  5. Współczesność – W współczesnym świecie macierzyństwo jest postrzegane jako ważna rola, ale nie jest już jedynym zajęciem kobiet. Kobiety mogą mieć różne role i zajęcia, w tym macierzyństwo, pracę zawodową i inne aktywności.