Stany zapalne

Stany zapalne — co stwierdziłam już w pierwszych latach mojej pracy lekarskiej — tak bardzo zmieniają wyniki badań i możliwości oceny czynności hormonalnej jajników, że stwierdza się brak jajeczkowania u kobiet całkiem normalnie jajeczkujących. Należy przestrzegać więc ściśle, aby badania były robione u kobiet wyleczonych całkowicie z upławów i stanów zapalnych pochwy.
Pacjentka sama, w dobrze rozumianym własnym interesie, powinna robić badania cytohormonalne dopiero wtedy, gdy badanie bakteriologiczne wydzieliny z pochwy osiągnie I lub II stopień czystości. Stopnie czystości od I do IV określają jakość flory bakteryjnej, obecność grzybicy czy rzęsistków w pochwie. Przy stopniach I i II stwierdza się obecność pałeczek Dóderleina — produkujących kwas mlekowy oraz nieznaczną ilość innych bakterii.

Zadbaj również o swoje zęby, umów się do kliniki dentystycznej, która specjalizuje się w odbudowie brakującego uzębienia przy pomocy implantów dentystycznych. Zęby są jednym z najważniejszych części ciała. Problemy z zębami mają tendencję do przenoszenia się na inne części ciałą. Zęby mają bezpośredni kontakt z układem krwionośnym oraz nerwowym.

Stany zapalne w organizmie

Stany zapalne to reakcje obronne organizmu na uszkodzenia tkanek lub obecność substancji obcych, takich jak np. bakterie lub wirusy. Objawami stanu zapalnego mogą być m.in.:

  • Ból
  • Obrzęk
  • Zaczerwienienie skóry
  • Nieprawidłowa temperatura ciała (gorączka)
  • Zmęczenie
  • Osłabienie
  • Złe samopoczucie

Stany zapalne mogą być ogólnoustrojowe, tj. dotyczyć całego organizmu, lub miejscowe, tj. ograniczone do określonej części ciała. Stan zapalny może być spowodowany chorobami infekcyjnymi, urazami, chorobami autoimmunologicznymi lub innymi czynnikami.

Leczenie stanu zapalnego zależy od jego przyczyny i nasilenia.