Wiek też ważny
Następnym elementem wpływającym na stopniowe słabnięcie czynności ciałka żółtego jest wiek. W miarę upływu lat u kobiety, zwykle już po trzydziestce, zaczyna stopniowo zanikać czynność ciałka żółtego. Objaw ten jest niewątpliwie nabytkiem czasów dzisiejszych, ponieważ kobietom dawnych lat, rodzącym wiele dzieci, nie dokuczały zaburzenia wynikające z niedoboru hormonu ciałka żółtego. Każda kolejna ciąża produkowała olbrzymie ilości progesteronu, tak więc przeważnie go nie brakowało. U kobiety współczesnej po trzydziestym piątym roku życia występuje niezmiernie często niedoczynność ciałka żółtego, powodując bóle piersi, zespoły napięcia przedmiesiączkowego, nerwowość i skłonność do poronień. Stąd należy zawsze brać pod uwagę możliwość takich niedoborów i po wykonaniu badań cytohormonalnych podawać w miarę potrzeby preparaty ciałka żółtego we wczesnych miesiącach ciąży.
Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.
Wpływ wieku na zdolności seksualne
Seks stanowi źródło ogromniej satysfakcji, dobrego samopoczucia i szczęścia dla wielu ludzi. Niezależnie od wieku, otoczenia kulturowego, poziomu wykształcenia – niezmiennie kluczem do szczęścia w tej sferze życia pozostaje wzajemne poszanowanie partnerów i właściwa komunikacja pomiędzy nimi. Pomimo tego, że wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby i oczekiwania, to nadal rozmowa z partnerem o sprawach seksu jest tym, co najbardziej ułatwia zbliżenia.
Wraz z wiekiem zmniejsza się sprawność seksualna. U mężczyzn mogą pojawiać się problemy z erekcją, zaburzenia wytrysku, spadek libido. Z kolei kobiety mogą cierpieć z powodu suchości pochwy i spadku popędu płciowego. Problemy z seksem mogą być wynikiem chorób ogólnoustrojowych, stosowanych leków oraz fizjologicznego procesu starzenia się organizmu.
Warto pamiętać, że seks może być także źródłem problemów – niechcianej ciąży, chorób przenoszonych drogą płciowych, cierpienia emocjonalnego, a nawet nowotworu (wirus HPV odpowiada za zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy).
Wiek dojrzewania to trudny okres w życiu, zwłaszcza dla nastolatków, którzy nie mają dużej wiedzy o seksie. Większość nastoletnich chłopców i dziewcząt odczuwa w tym czasie bardzo silny popęd płciowy. Szczególnie młodzi chłopcy odczuwają impuls do zaspokajania wzmożonych potrzeb seksualnych. Wśród nastoletnich chłopców przeciętna tygodniowa ilość orgazmów jest wyższa niż we wszystkich późniejszych etapach życia.
To czas wielu fascynacji, pierwszych miłości, a także doświadczeń seksualnych, z których część bywa bardzo trudna i może wiązać się z licznymi rozczarowaniami. To okres wzmożonej pracy każdego rodzica i opiekuna, na których ciąży obowiązek edukacji seksualnej. Niestety, nadal w niewielkim stopniu ciężar ten biorą na siebie placówki edukacyjne. W okresie młodzieńczym pierwsze doświadczenia seksualne mogą zakończyć się nie tylko zawodem miłosnym, unikaniem kontaktów towarzyskich, ale także niechcianą ciążą czy zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.