Mammografia

Mammografia  wykorzystuje różnicę w pochłanianiu promieniowania rentgenowskiego przez tkankę gruczołową , tłuszczową. i zmiany złośliwe.  Zmiany złośliwe zawierają  zwykle mikrozwapnienia, dobrze widoczne na zdjęciach rentgenowskich.

Ryc:
Zdjęcie sutka normalnego i ze zmianą nowotworową (sieć, skan)
Ustawienie pacjentki przy badaniu (sieć, skan)

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Opis badania

Mammografia to rodzaj rentgenowskiego badania piersi, które służy do wczesnego wykrywania raka piersi. Badanie polega na wykonaniu zdjęć rentgenowskich piersi za pomocą specjalnego aparatu mammograficznego. Mammografia jest skuteczną metodą diagnostyczną, ponieważ pozwala zobaczyć nawet najmniejsze zmiany w piersiach, które mogą być niewidoczne gołym okiem lub podczas badania palpacyjnego.

Przed mammografią należy zdjąć biżuterię oraz ubranie z górnej części ciała. Pacjentka jest umieszczana na specjalnym stole, a piersi są ułożone pomiędzy specjalnymi płytami. Płyty są następnie zbliżane do siebie, a promienie rentgenowskie przechodzą przez piersi i są rejestrowane przez aparat. Mammografia trwa zazwyczaj kilka minut i jest bezbolesna.

Wyniki mammografii są interpretowane przez specjalistę radiologa. Jeśli są wskazane dodatkowe badania, pacjentka może zostać skierowana na biopsję piersi lub inne procedury diagnostyczne. Mammografia jest ważnym elementem profilaktyki raka piersi i zaleca się ją wszystkim kobietom powyżej 50. roku życia.

Zaleca się wykonywanie mammografii co 2-3 lata, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.

Jeśli masz większe ryzyko zachorowania na raka piersi, mammografia może być zalecana wcześniej. Ryzyko zachorowania na raka piersi może być większe m.in. u kobiet, które:

  • Mają rodzinne występowanie raka piersi
  • Przeszły menopauzę późno
  • Nie rodziły dzieci lub rodziły je po 35. roku życia
  • Zostały poddane terapii hormonalnej po menopauzie
  • Miały raka piersi w przeszłości

Jeśli masz pytania dotyczące konieczności wykonania mammografii lub jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o profilaktyce raka piersi, skonsultuj się z lekarzem.