Trzustka

Uwagi anatomiczne
 
 
Przygotowanie do zabiegu
 
 
Rodzaje zabiegów
 
 
Przebieg pooperacyjny
 
 
Ryzyko zabiegu i powikłania po zabiegu
 
 

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Budowa trzustki i jej funkcje

Trzustka to narząd zlokalizowany w górnej części jamy brzusznej, który pełni ważną rolę w procesie trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Trzustka składa się z dwóch głównych części: ciała i ogonka. Ciało trzustki znajduje się pod żołądkiem, natomiast ogonek trzustki ciągnie się w kierunku jelita grubego. Trzustka produkuje hormony i enzymy, które biorą udział w procesie trawienia i wchłaniania składników odżywczych. Głównymi hormonami produkowanymi przez trzustkę są insulina i glukagon, a głównymi enzymami trawennymi są amylaza, lipaza i tripsyna. Trzustka również pełni ważną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi.

Trzustka pełni ważne funkcje w organizmie, w tym:

  • Proces trawienia i wchłaniania składników odżywczych – trzustka produkuje enzymy trawienne, które biorą udział w procesie trawienia i wchłaniania składników odżywczych z pokarmu. Enzymy te są wydzielane do dwunastnicy, gdzie biorą udział w rozkładaniu białek, tłuszczów i węglowodanów.
  • Regulacja poziomu cukru we krwi – trzustka produkuje hormony insuliny i glukagonu, które odgrywają ważną rolę w regulacji poziomu cukru we krwi. Insulina pomaga organizmowi wchłaniać glukozę z krwi i przekształcać ją w glikogen, a glukagon działa przeciwstawnie do insuliny i pomaga rozkładać glikogen na glukozę.
  • Utrzymanie prawidłowego poziomu elektrolitów – trzustka produkuje hormony, które pomagają regulować poziom elektrolitów (takich jak sodu, potasu, wapnia i magnezu) we krwi.
  • Ochrona organizmu przed chorobami – trzustka produkuje kwas solny, który pomaga zabijać bakterie i inne mikroorganizmy w jelicie cienkim. Trzustka również produkuje interferony, które pomagają organizmowi walczyć z infekcjami i innymi chorobami.