Ćwiczenia mięśni

Ćwiczenia mięśni zalecam swoim pacjentkom nie tylko ze względów seksualnych, ale również w celu rehabilitacji i pełnego powrotu elastyczności pochwy po porodzie. Jeżeli kobieta przyzwyczai się do ćwiczeń pochwy i przedsionka przynajmniej dwa razy dziennie, przez parę minut po obudzeniu i przed zaśnięciem, to utrzymuje swoje narządy rodne w pełnej sprawności seksualnej, także w przypadku rozluźnionych i uszkodzonych w trakcie porodu mięśni.
Ćwiczenia te polegają na wykonaniu kilkunastu skurczów z naprzemiennym rozkurczaniem zwieracza odbytu i cewki moczowej, podobnie jak to robimy przy próbie zatrzymania moczu czy stolca. Mięśnie pochwy uczymy się kurczyć wkładając przy kilku pierwszych próbach dwa palce do pochwy i starając się tak zacisnąć ścianki pochwy, żeby palce odczuwały wyraźny uchwyt mięśni obkurczających się dokoła palców. Po chwili rozluźniamy skurcz i czujemy jak pochwa puszcza palce. Gdy opanujemy już metodę kurczenia i rozkurczania mięśni pochwy, robimy codzienne ćwiczenia bez pomocy palców, równocześnie kurcząc i rozkurczając mięśnie pochwy oraz przedsionka. Już po kilkunastu dniach takich ćwiczeń możemy sprawdzić kontrolując palcami, że uchwyt mięśni stał się o wiele silniejszy. Ćwiczenia te są mało kłopotliwe, a efekt znakomity, i we współżyciu, i w czasie regeneracji narządów rodnych po porodzie.

Jeśli jak najdłużej chcesz zachować zdrowie i być atrakcyjny dla innych, lecz zmagasz się z brakami w uzębieniu – powinieneś jak najszybciej je uzupełnić w ramach usług Implanty Poznań.

Istnieje wiele ćwiczeń, które mogą pomóc wzmocnić i kształtować mięśnie u kobiet. Oto kilka przykładów:

  1. Przysiady: Ćwiczenie to angażuje mięśnie ud, pośladków i nóg. Można je wykonywać z obciążeniem (np. hantlami lub kettlebell) lub bez obciążenia.
  2. Martwy ciąg: To ćwiczenie angażuje mięśnie grzbietu, pleców, pośladków i nóg. Można je wykonywać z obciążeniem (np. hantlami lub sztangą) lub bez obciążenia.
  3. Pompki: Ćwiczenie to angażuje mięśnie klatki piersiowej, barków i ramion. Można je wykonywać w różnych wariantach, np. z podparciem na kolanach lub na stopach.
  4. Deska: To ćwiczenie angażuje mięśnie brzucha, pleców i ramion. Można je wykonywać w różnych wariantach, np. z podparciem na przedramionach lub na dłoniach.
  5. Brzuszki: To ćwiczenie angażuje mięśnie brzucha. Można je wykonywać w różnych wariantach, np. leżąc na plecach lub siedząc na piłce.

Pamiętaj, aby stopniowo zwiększać intensywność i trudność ćwiczeń, aby uniknąć kontuzji i zapewnić sobie satysfakcjonujące rezultaty. Ważne jest także, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, jeśli masz jakieś wątpliwości lub obawy dotyczące wyboru odpowiednich ćwiczeń dla siebie.