Walka o prawa kobiet

Walka o prawa kobiet obejmuje trzy zasadnicze problemy: prawo do wykształcenia, do pracy i samowystarczalności finansowej, a na dokładkę także równouprawnienie seksualne. Jeżeli chodzi o wykształcenie, kobiety polskie z zamożnych rodzin najpierw były uczone w domu przez mamy i różne nauczycielki, potem powstały szkoły dla panienek i pensje, wreszcie otrzymały prawo do uczęszczania do szkół publicznych. Jeszcze w dziewiętnastym wieku kobietę decydującą się na wyższe studia nazywano „sawantką” czy „niebieską pończochą”, ale stopniowo i na wyższych uczelniach kobieta przestawała być wyjątkiem. Ostatnimi laty preferuje się nawet chłopców na wyższe studia, przyznając im rozmaite ułatwienia w podjęciu studiów na wydziałach, gdzie dziewczęta całkowicie ich zdominowały i zdystansowały.
Jednym słowem, pierwszy postulat ruchu wyzwolenia kobiet, można by tak rzec, załatwił się automatycznie.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Historia walki o prawa kobiet

Pod koniec XIX wieku organizacje kobiece zaczęły coraz głośniej domagać się przyznania kobietom praw wyborczych. Najbardziej aktywne były kobiety w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdyż demokratyczny ustrój w obu państwach pozwalał aktywnie występować o swoje prawa. Kobiety, które najgłośniej dopominały się praw wyborczych, nazywane były sufrażystkami. Żądały przede wszystkim biernego (prawo kandydowania) i czynnego (prawo głosowania) prawa wyborczego.

Pierwszym obszarem, gdzie kobiety uzyskały prawo uczestnictwa w wyborach była wyspa Man, która jest terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii. Kobiety mają tam prawa wyborcze już od 1881 roku. Następnie podobne prawa, aczkolwiek tylko w zakresie czynnego prawa wyborczego, uzyskały kobiety w Nowej Zelandii w 1893 roku. Pierwszym niezależnym państwem, w którym kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych, była Australia. Takie prawo uzyskały w 1902 roku, czyli rok po tym jak powstał Związek Australijski.

Z kolei pierwszym państwem w Europie, gdzie kobiety mogły brać udział w wyborach była Finlandia, która w 1906 roku wprowadziła stosowne prawo.