Uchyłek Meckela

Jest to wada wrodzona, pozostałość po przewodzie żółtkowo-jelitowym, wygląda jak kieszonka dł. ok. 2-8 cm, o budowie jelita . Bywa miejscem owrzodzeń, krwotoków ale też niedrożności i nowotworu.

Objawy:

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Czy to niebezpieczne?

Uchyłek Meckela to rodzaj wrodzonej wady rozwojowej jelita grubego. Polega on na tym, że dolna część jelita grubego nie jest prawidłowo połączona z resztą jelita i wystaje z jamy brzusznej przez otwór w ścianie brzucha. Uchyłek Meckela jest najczęstszą wrodzoną wadą rozwojową jelita grubego i najczęściej występuje u chłopców. W większości przypadków uchyłek Meckela jest bezobjawowy i nie wymaga leczenia, ale w niektórych przypadkach może być przyczyną bólu brzucha, zaparć lub krwawienia z odbytu. Jeśli wystąpią takie objawy, należy skonsultować się z lekarzem w celu postawienia prawidłowej diagnozy i zalecenia odpowiedniego leczenia.

W większości przypadków uchyłek Meckela nie wymaga leczenia, ponieważ jest bezobjawowy i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jeśli jednak uchyłek Meckela jest przyczyną bólu brzucha, zaparć lub krwawienia z odbytu, lekarz może zalecić jego usunięcie chirurgiczne. Operacja polega na usunięciu wystającej części jelita grubego i zszyciu końców jelita w celu utworzenia prawidłowego połączenia. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i zazwyczaj trwa około 1-2 godzin. Po operacji pacjent musi przebywać w szpitalu przez kilka dni, a następnie powinien unikać ciężkiej pracy fizycznej przez kilka tygodni, aby dać skórze czas na zagojenie się. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących leczenia uchyłku Meckela należy skonsultować się z lekarzem.