Żółtaczka

Żółte zabarwienie skóry jest spowodowane wzrostem stężenia we krwi barwników żółci.

Przyczyny u dzieci:

 • wirusowe zapalenie watroby
 • wrodzona niedokrwistość hemolityczna 
 • wady wrodzone dróg żółciowych

Przyczyny u osób dorosłych:

 • wirusowe zapalenie wątroby
 • kamica żółciowa
 • nowotwory
 • marskość wątroby

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Żółtaczka – wyjaśnienia

Żółtaczka to stan, w którym dochodzi do nadmiernego występowania żółtego pigmentu (bilirubiny) we krwi. Bilirubina powstaje w wyniku rozpadu czerwonych krwinek i jest normalnie przenoszona do wątroby, gdzie jest przekształcana i wydalana z organizmu. Żółtaczka może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak:

 1. Choroby wątroby: Choroby wątroby, takie jak zapalenie wątroby, marskość wątroby lub nowotwór wątroby, mogą prowadzić do zaburzeń w przemianie bilirubiny i powodować żółtaczkę.
 2. Zaburzenia krążenia

Leczenie żółtaczki zależy od przyczyny choroby. Może obejmować następujące elementy:

 1. Leczenie choroby podstawowej: Jeśli żółtaczka jest spowodowana chorobą wątroby lub zaburzeniami krążenia, konieczne może być leczenie choroby podstawowej. Może to obejmować leki, dietę lub leczenie chirurgiczne.
 2. Leczenie objawowe: W celu łagodzenia objawów żółtaczki, takich jak ból brzucha lub niestrawność, może być konieczne stosowanie leków przeciwbólowych lub leków przeciwwymiotnych.
 3. Terapia odtruwająca: W przypadku żółtaczki spowodowanej zatruciem lub nadużywaniem alkoholu może być konieczna terapia odtruwająca, która polega na oczyszczaniu organizmu z toksyn poprzez stosowanie leków lub innych metod.
 4. Terapia zastępcza: W niektórych przypadkach, np. w przypadku marskości wątroby, może być konieczna terapia zastępcza, taka jak przeszczep wątroby lub dializa otrzewnowa.