Choroby osierdzia


   Najczęstszymi zmianami chorobowymi jakie lokalizują sie w osierdziu są zapalenia.
Zapalenie powstaje , gdy osierdzie zostanie zaatakowane przez bakterie lub wirusy.  Ze wzgledu na czas trwania i stopień nasilenia choroby wyróżniamy zapelenia osierdzia ostre i  zapalenia osierdzia  przewlekłe.

            Pacjenci cierpiący na ostre zapalenie osierdzia przede wszystkim uskarżają sie na ból w klatce piersiowej. Ból wystepuje zazwyczaj nagle,  często ma charakter kłujący i  nasila sie przy oddychaniu, co odróżnia go od bólu zawałowego.  Bólowi  może towarzyszyć uczucie duszności,  gorączka, uczucie ogólnego osłabienia.
            Lekarz za pomocą słuchawek lekarskich (stetoskopu) jest w stanie stwierdzić  charakterystyczne zmiany osłuchowe. Inne specyficzne dla tego schorzenia objawy można wykryć także w EKG i badaniu ECHO (USG) serca.

Przewlekłe zapalenie osierdzia.  Kiedy proces zapalny trwa długo może doprowadzić do powstania blizn osierdzia, a także do zrostów pomiedzy jego dwiema blaszkami. Powstaje wtedy obraz zaciskającego zapalenia osierdzia.  Choroba ma przebieg bezbólowy, lecz uszkodzone osierdzie utrudnia pracę sercu i prowadzi do powstania duszności i prawokomorowej niewydolności krążenia.  Przewlekłe zapalenie osierdzia daje też charakterystyczne objawy w osłuchiwaniu serca, w  EKG i w badaniach obrazowych.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Przyczyny chorób osierdzia

Choroby osierdzia to grupa chorób, w których dochodzi do uszkodzenia lub niewydolności osierdzia, czyli narządu odpowiedzialnego za pompowanie krwi po całym ciele. Przyczyny chorób osierdzia mogą być różne, w zależności od rodzaju choroby. Oto niektóre przyczyny najczęściej występujących chorób osierdzia:

  1. Choroba niedokrwienna serca: Choroba niedokrwienna serca, zwana również chorobą wieńcową, jest spowodowana zwężeniem lub zamknięciem tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do serca. Zwężenie lub zamknięcie tętnic wieńcowych może prowadzić do niedokrwienia serca i osłabienia osierdzia.
  2. Zawał serca: Zawał serca to sytuacja, w której dochodzi do zatkania tętnicy wieńcowej, która dostarcza krew do serca. Zatkanie tętnicy wieńcowej prowadzi do niedokrwienia serca i uszkodzenia osierdzia.
  3. Choroby reumatyczne: Choroby reumatyczne, takie jak zapalenie osierdzia, mogą prowadzić do uszkodzenia osierdzia i jego niewydolności.
  4. Choroby zakaźne: Choroby zakaźne, takie jak gruźlica lub kiła, mogą prowadzić do uszkodzenia osierdzia i jego niewydolności.