Łupież
Jest to nadmierne tworzenie się dużej ilości drobnych łusek gromadzących się na owłosionej skórze głowy.
Występuje najczęściej u dorosłych mężczyzn pomiędzy 20 a 40 rokiem życia.
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu łupieżu są:
- łojotok
- zaburzenia hormonalne
- dieta
- klimat
- stres
- płeć.
Przyczyny: grzyb drożdżopodobny – Pityrosporum ovale
Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.
Jak powstaje łupież?
Łupież to rodzaj schorzenia skóry głowy, które objawia się obfitym wypadaniem małych, białych lub żółtych łusek. Może być to spowodowane przez grzybice z rodzaju Malassezia, które naturalnie występują na skórze głowy, ale mogą się namnażać w nadmiernych ilościach i prowadzić do powstawania łupieżu. Inne czynniki, takie jak stres, nieodpowiednia dieta, niektóre leki i niektóre schorzenia skóry, takie jak łuszczyca, mogą także prowadzić do powstawania łupieżu. Leczenie łupieżu może obejmować stosowanie szamponów z antybiotykami lub grzybiczo-działającymi substancjami, a także zmianę diety i zwiększenie nawodnienia skóry głowy.
Oto kilka sposobów leczenia łupieżu:
- Szampony z antybiotykami: Szampony z antybiotykami, takie jak szampon z ketokonazolem, mogą pomóc w zwalczaniu grzybów i bakterii odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu.
- Szampony z grzybiczo-działającymi substancjami: Szampony z grzybiczo-działającymi substancjami, takie jak pirytionian cynku lub selenometionina, mogą pomóc w zwalczaniu grzybów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu.
- Zmiana diety: Zwiększenie spożycia błonnika i warzyw oraz ograniczenie spożycia tłustych i słodkich potraw może pomóc w poprawie stanu skóry głowy i zapobiec powstawaniu łupieżu.
- Zwiększenie nawodnienia skóry głowy: Płukanki ziołowe lub olejki do masażu skóry głowy mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowego nawodnienia skóry głowy i zapobiegać powstawaniu łupieżu.
- Stosowanie leków przepisanych przez lekarza: W ciężkich przypadkach łupieżu lekarz może zalecić stosowanie leków doustnych