Łysienie

Wypadanie włosów obejmujące owłosioną skórę głowy lub inne owłosione okolice ciała. Może mieć charakter przemijający lub trwały.

Rodzaje łysienia:

  • Łysienie męskie androgenowe– trwała utrata włosów rozpoczynająca się od kątów czołowych i na szczycie głowy. Występuje u większości mężczyzn powyżej 40 roku życia w różnym nasileniu. Poprzedzone jest często w młodszym wieku łojotokiem lub łupieżem.
    Przyczyny: czynniki genetyczne, czynniki hormonalne (androgeny).
  • Łysienie androgenowe kobiet – występuje dużo rzadziej niż u mężczyzn, pojawia się najczęściej powyżej 30 roku życia.
    Przyczynyczynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, czynniki psychiczne (stres).
  • Łysienie plackowate – przejściowe lub trwałe ogniska łysienia o różnej wielkości i różnego kształtu, powstające najczęściej nagle. Mogą dotyczyć skóry głowy, brwi, rzęs, włosów mieszkowych, okolic pachowych i płciowych. 
    Przyczyny: dokładnie nieznane, prawdopodobnie czynniki zapalne, genetyczne, nerwowe, autoimmunologiczne.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Sposoby na łysienie

Łysienie to utrata włosów, która może mieć różne przyczyny, takie jak choroby tarczycy, choroby skóry głowy, stres, brak odpowiedniej diety, niektóre leki i genetyka. Oto kilka sposobów leczenia łysienia:

  1. Leki przepisane przez lekarza: Leki, takie jak minoksydyl lub finasterydu, mogą pomóc w zapobieganiu dalszej utracie włosów i promowaniu ich wzrostu.
  2. Zabiegi miejscowe: Zabiegi miejscowe, takie jak mezoterapia lub krioterapia, mogą pomóc w promowaniu wzrostu włosów.
  3. Zabiegi chirurgiczne: Zabiegi chirurgiczne, takie jak przeszczep włosów, polegają na przeniesieniu włosów z jednej części głowy na inne, co może pomóc w uzupełnieniu ubytków we włosach.
  4. Zmiana diety: Zwiększenie spożycia białka, żelaza, witaminy C i innych składników odżywczych potrzebnych do zdrowych włosów może pomóc w ich wzmocnieniu i zapobieganiu dalszej utracie.
  5. Stosowanie odpowiednich kosmetyków: Używanie odpowiednich szamponów i odżywek do włosów może pomóc w ich wzmocnieniu i zapobieganiu dalszej utracie.