Nowotwory

Definicja: Jest to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry, powstający w obrębie znamion barwnikowych lub w skórze nie zmienionej, dający wczesne przerzuty.

Przyczyny: Punktem wyjścia czerniaka są komórki tworzące barwnik melaninę. Te komórki występują w znamionach barwnikowych, pospolicie nazywanych „pieprzykami”. Aby zapobiec tworzeniu się czerniaka trzeba  obserwować te znamiona i w przypadku ich zmiany zwracać się od razu do dermatologa. Zespół lekarzy dermatolodzy@netklinika.pl służy natychmiastową poradą. 

Informacja dodatkowa : Tzw. reguła ABCDE ułatwia zapamiętanie istotnych dla rozpoznania czerniaka szczegółów: 

A – Asymetry: Jeśli zmiana jest niesymetryczna.

B – Boarder: Jeśli zmiana ma nierówną granicę z otoczeniem

C – Colour: Jeśli zmiana jest o niejednolitym zabarwieniu

D – Diameter: Jeśli zmiana ma średnice większą nisz 5 mm

E – Elevation: Jeśli zmiana uwypukla się powyżej skóry otaczającej ją

W tych przypadkach trzeba się zwrócić do dermatologa aby zapobiec powstaniu czarniaka  

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Jak leczyć nowotwory skóry?

Leczenie nowotworów skóry zależy od rodzaju nowotworu, jego rozmiaru, lokalizacji, stopnia zaawansowania oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Oto kilka sposobów leczenia nowotworów skóry:

  1. Chirurgia: Usunięcie nowotworu chirurgicznie jest najczęstszą formą leczenia nowotworów skóry. Może to obejmować małe zabiegi, takie jak wycięcie, a także bardziej złożone zabiegi, takie jak przeszczep skóry.
  2. Radioterapia: Radioterapia polega na naświetlaniu nowotworu promieniami rentgenowskimi, co może pomóc w zmniejszeniu rozmiaru nowotworu i zapobieganiu jego nawrotowi.
  3. Chemioterapia: Chemioterapia to leczenie nowotworów przy pomocy leków, które niszczą komórki nowotworowe. Może być stosowana jako leczenie uzupełniające po chirurgii lub jako leczenie samodzielne.
  4. Terapia celowana: Terapia celowana to leczenie polegające na zastosowaniu leków, które atakują konkretne mechanizmy odpowiedzialne za rozwój nowotworu.
  5. Immunoterapia: Immunoterapia to leczenie polegające na wzmocnieniu układu odpornościowego organizmu w celu zwalczania nowotworu.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania indywidualnie dopasowanego planu leczenia.