Opryszczka

Zmiany drobnopęcherzykowe na podłożu zapalnym z często towarzyszącym pieczeniem i świądem, najczęściej umiejscowione na twarzy, wargach oraz błonach śluzowych jamy ustnej lub narządów płciowych.

Przyczyna: zakażenie wirusem opryszczki zwykłej. Częste nawroty, zwykle w tym samym miejscu. Infekcja wirusem utrzymuje się w postaci utajonej przez całe życie, a pojawienie się opryszczki może być wywołane chorobami gorączkowymi, zapalnymi, silnym nasłonecznieniem, oziębieniem ciała lub u kobiet w czasie miesiączki.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Wyjaśnienia

Opryszczka to choroba wirusowa, która może objawiać się w dwóch postaciach:

  1. Opryszczka ustna (febryla): Opryszczka ustna, zwana także febrylą, objawia się w postaci małych, swędzących pęcherzy, które pojawiają się wokół ust i na dziąsłach. Opryszczka ustna może być spowodowana przez wirusa herpes simplex typu 1 (HSV-1).
  2. Opryszczka narządów płciowych: Opryszczka narządów płciowych, zwana także opryszczką genitalną, objawia się w postaci małych, swędzących pęcherzy, które pojawiają się na narządach płciowych, w okolicy odbytu lub na udach. Opryszczka narządów płciowych może być spowodowana przez wirusa herpes simplex typu 2 (HSV-2).

Opryszczka jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że po jej zagojeniu wirus pozostaje w organizmie i może dawać objawy w postaci nawrotów choroby. Leczenie opryszczki może obejmować stosowanie leków przeciwwirusowych

Oto kilka sposobów leczenia opryszczki:

  1. Leki przeciwwirusowe: Leki przeciwwirusowe, takie jak acyklowir, valacyklowir lub famcyklowir, mogą pomóc w zmniejszeniu nawrotów opryszczki i przyspieszeniu gojenia się pęcherzy.
  2. Maści z antybiotykami: Maści z antybiotykami, takie jak eritromycyna lub mupirocyna, mogą pomóc w zwalczaniu bakterii i zapobiegać infekcjom.
  3. Maści z kortykosteroidami: Maści z kortykosteroidami, takie jak glikokortykosteroidy, mogą pomóc w złagodzeniu obrzęku, swędzenia i bólu związanego z opryszczką.