Nowy cudowny świat

Już w książce Nowy cudowny świat A. Huxley opisywał „nowoczesny” system wychowania dzieci w wieku przedszkolnym: w czasie snu w poduszeczce włączał się nadajnik powtarzający w kółko określone hasła i pragnienia, jakie wychowawca chciał zaszczepić w podnych żon, nie znoszą retransmisji i zaczynają się buntować (tu pojawia się obraz teściowej w męskich dowcipach). Zjawisko łóżkofonów męskich jest powszechne i ma nieprzemijającą trwałość. Były przecież między nimi największe postaci historyczne! Że wspomnę Marka Aureliusza, który został odbiornikiem Kleopatry. Katarzyna Wielka rządziła dzięki rozgałęzionej instytucji,,fonów”. Łóżkofonami byli najwięksi literaccy kochankowie.
Żart żartem, ale coś w tym jest, bo niejednokrotnie byłam zdumiona obserwując, jak mężczyźni na bardzo wysokich stanowiskach, którzy trzęśli podlegającą im instytucją, przed którymi truchleli pod¬władni — chodzili w domu (a i poza domem — nagrani oczywiście) na pasku pań o niezwykłym sprycie życiowym i… bardzo miernej inteligencji. Czasem wychodziło im to na dobre — bo geniusz nie idzie zwykle w parze ze zdolnościami korzystnego załatwiania spraw życia powszedniego. Czasem na złe — gdy kobiety, sugerujące im swoje plany, były tak głupie i prymitywne, że niszczyły ich życie.
Ale jakże znakomitym wynalazkiem jest taka „fonia”, gdy kobieta kocha i jest rozumnym partnerem, a w wielu sprawach życia powszedniego bywa dużo rozsądniejsza i praktyczniejsza od mężczyzny.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Nowy, wspaniały świat – Huxley

Nowy wspaniały świat” to powieść science fiction autorstwa Aldousa Huxleya, wydana w 1932 roku. Opowieść rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości i opisuje utopijną społeczność, w której ludzie są sztucznie płodzeni i zaprogramowani genetycznie, aby być „idealnymi” obywatelami.

Głównym bohaterem jest Bernard Marx, mężczyzna, który jest niezadowolony z życia w utopii i czuje się wyobcowany ze społeczeństwa. Razem z Leninem Wymówką, kobietą, która również nie pasuje do społeczeństwa, Bernard udaje się na wyprawę do odległej wyspy, gdzie spotyka ludzi żyjących w sposób bardziej naturalny.

Podczas swojej wyprawy Bernard i Lena zdają sobie sprawę, że ich utopijne społeczeństwo nie jest tak doskonałe, jak im się wydaje. Odkrywają, że ludzie są zaprogramowani genetycznie do spełniania określonych ról społecznych i są zmuszani do szczęścia za pomocą sztucznych środków chemicznych.

„Nowy wspaniały świat” jest przepowiednią na temat możliwego losu ludzkości, w której technologia i genetyka mogą prowadzić do utopijnej, ale również dyktatorskiej społeczności. Książka ta jest uważana za klasykę literatury science fiction i była inspiracją dla wielu innych dzieł w tej dziedzinie.