Wrażliwość erotyczna

Największa jednak wrażliwość erotyczna koncentruje się u mężczyzny w okolicy krocza, gdzie przebiega z kręgosłupa główna wiązka nerwów czuciowych, warunkująca odruch wzwodu i wytrysku. Warto spojrzeć na schemat przebiegu unerwienia seksualnego u mężczyzny (rys. 34), aby zauważyć, jaką drogą wiązki nerwów od okolicy lędźwiowej, gdzie mieści się ośrodek wzwodu i wytrysku, wędrują aż do żołędzi członka.
Biegną one wzdłuż szwu kroczowego (na skórze krocza wygląda to jak fałda albo blizna po zeszyciu skóry). Pierwszym obiektem, który unerwiają bogato w swoim przebiegu, jest okolica zwieracza odbytu i prostaty. Prostata (jak już wspomniałam) to gruczoł znajdujący się w kroczu między odbytnicą a pęcherzem moczowym. Leży on na przebiegu nasieniowodów w drodze z jąder do pęcherzyków nasiennych i cewki moczowej. Wydzielina tego gruczołu razem z płynem znajdującym się w pęcherzykach nasiennych odżywia plemniki, a także wchodzi w skład płynu wytryskowego przy orgazmie. Prostata nie tylko jest gruczołem wydzielającym określone substancje, ale również jest bogato unerwiona seksualnie.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Czym jest wrażliwość erotyczna?

Pożądanie seksualne (inaczej popęd lub libido) wyraża się chęcią do podejmowania aktywności seksualnej oraz występowaniem myśli i fantazji o treści seksualnej. Jeżeli chęć kontaktów seksualnych i częstość pojawiania się myśli na ten temat ulega zmniejszeniu w stosunku do stanu typowego dla danej osoby, wtedy możemy mówić o zaburzeniach pożądania – obniżeniu potrzeb seksualnych.

Podniecenie seksualne oznacza doznania związane z bliskością seksualną, zbliżeniem z partnerem/partnerką lub myślami o treści seksualnej. Podniecenie przeżywane jest w dwóch sferach. Pierwsza to subiektywnie odczuwane podniecenie, na poziomie mentalnym i emocjonalnym. Drugą stanowią reakcje fizyczne takie, jak nawilżenie pochwy, przekrwienie i obrzmienie narządów płciowych, zwiększenie wrażliwości na doznania dotykowe. Zaburzenia podniecenia dotyczą zatem zmniejszonego, subiektywnie odczuwanego podniecenia  I /lub nieprawidłowo przebiegających reakcji fizycznych związanych z podnieceniem.

Zaburzenia pożądania i podniecenia seksualnego mogą być spowodowane bardzo różnymi przyczynami, które ogólnie można podzielić na:

  • Biologiczne – w szczególności zaburzenia hormonalne (np. Związane z menopauzą, połogiem, niedoczynnością tarczycy) i neurologiczne (choroby ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego) i krążeniowe.
  • Zaburzenia psychiczne, w szczególności depresja.
  • Działania uboczne przyjmowanych leków (zwłaszcza przeciwdepresyjnych, wpływających na czynność hormonalną, ciśnienie krwi i stosowanych w leczeniu nowotworów).
  • Następstwa przewlekłych chorób i ich leczenia.
  • Nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych (narkotyki).
  • Przyczyny psychologiczne – związane z własnymi przeżyciami wewnętrznymi lub z funkcjonowaniem związku.
  • Czynniki społeczno-kulturowe związane z poglądami i wyznawanymi normami seksualnymi, stylem i standardem życia, charakterem pracy.
  • Inne uwarunkowania związane z otoczeniem (sytuacyjne, rodzinne itp.).