Wyrostek robaczkowy
Wyrostek robaczkowy to obwodowa część jelita ślepego, ma ok.. 8 cm i zwisa swobodnie do miednicy małej.
Objawy:
- nagły ostry rozlany ból w nadbrzuszu po kilku godzinach w prawym dole biodrowym
- temperatura do 38 st. C
- nudności i wymioty
- zatrzymanie stolca i wiatrów .
Powikłania:
- przedziurawienie
- przewlekłe zapalenie wyrostka
- zwężenie światła jelita
- zrosty z innymi narządami.
Przyczyny:
- zamknięcie światła przez kamień kałowy
- pasożyty
- ucisk
- infekcje.
Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.
Wyrostek robaczkowy
Wyrostek robaczkowy to narośl na dolnym brzegu jelita cienkiego, zwanego jelitem czczym. Wyrostek robaczkowy jest częścią układu pokarmowego i może być wyczuwalny pod skórą. Większość wyrostków robaczkowych jest małych i nie powoduje żadnych objawów, ale niektóre mogą być większe i prowadzić do bólu brzucha lub innych objawów. Wyrostek robaczkowy może być usunięty chirurgicznie, jeśli jest za duży lub powoduje objawy. W niektórych przypadkach wyrostek robaczkowy może ulec zapaleniu i stać się poważnym stanem zdrowia, wymagającym natychmiastowej opieki medycznej.
Leczenie wyrostka robaczkowego zależy od jego rozmiaru i objawów. Może obejmować:
- Leczenie farmakologiczne – leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne mogą być stosowane w celu zmniejszenia bólu i zapalenia wyrostka robaczkowego.
- Zmiana diety – zmiana diety, taka jak ograniczenie spożycia pokarmów, które mogą podrażniać jelita, może pomóc zmniejszyć objawy wyrostka robaczkowego.
- Zabieg chirurgiczny – w niektórych przypadkach wyrostek robaczkowy może być usunięty chirurgicznie. Może to być wykonane za pomocą laparoskopii lub operacji otwartej.
- Leczenie zachowawcze