Stomatologia

Paradontoza – leczenie i zapobieganie

Paradontoza, znana również jako choroba przyzębia, to stan zapalny, który dotyka tkanki okołozębowej, w tym dziąsła, kość szczękową oraz więzadło zębodołowe. Jest to powszechny problem stomatologiczny, który, jeśli nieleczony, może prowadzić do utraty zębów i poważnych komplikacji zdrowotnych. W tym artykule omówimy szeroko temat leczenia paradontozy, w tym przyczyny, objawy, metody diagnostyki i skuteczne terapie.

Potrzebujesz pomocy stomatologicznej? Zobacz: Dentysta Poznań. Wśród szeregu dostępnych usług: poznań ekstrakcja zęba, leczenie kanałowe poznań

Paradontoza – przyczyny

Paradontoza ma swoje korzenie w akumulacji płytki nazębnej, bakterii i resztek pokarmowych wokół zębów i pod linijką dziąsłową. Główne przyczyny to:

 1. Niewłaściwa Higiena Jamy Ustnej. Niedostateczne szczotkowanie i nitkowanie zębów może prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
 2. Palenie Papierosów. Palenie papierosów zwiększa ryzyko paradontozy, ponieważ osłabia układ odpornościowy i prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi do dziąseł.
 3. Genetyka. Istnieje również skłonność do chorób przyzębia, która może być dziedziczna.
 4. Czynniki Środowiskowe. Niektóre czynniki, takie jak stres, dieta uboga w składniki odżywcze i niezdrowy styl życia, mogą również przyczynić się do rozwinięcia paradontozy.

Paradontoza – objawy

Objawy paradontozy mogą być łagodne na początku, ale mogą się nasilać wraz z postępem choroby. Należą do nich:

 • Zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania zębów.
 • Pogorszenie stanu dziąseł, które mogą wydawać się odstające od zębów.
 • Ból podczas żucia lub ruszania zębami.
 • Wrażliwość na zimno lub ciepło.
 • Puszyste dziąsła.
 • Nieświeży oddech.

Diagnostyka paradontozy

Diagnostyka paradontozy obejmuje dokładne badanie jamy ustnej przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Najczęściej stosowane metody diagnostyki to badanie kliniczne dziąseł, pomiar głębokości kieszonki dziąsłowej oraz badania rentgenowskie w celu oceny stanu kości i tkanki okołozębowej.

Metody leczenia paradontozy

 1. Skaling i Piaskowanie. To zabiegi usuwania kamienia nazębnego i płytki nazębnej z powierzchni zębów i pod linijką dziąsłową.
 2. Wyrównywanie Powierzchni Korzenia. Zabieg polegający na usunięciu nierówności i zagłębień z powierzchni korzenia zęba.
 3. Leczenie Laserowe. Wykorzystanie lasera do dezynfekcji i regeneracji dziąseł oraz eliminacji bakterii.
 4. Antybiotyki i Środki Przeciwzapalne. Stosowane miejscowo lub doustnie w celu zmniejszenia stanu zapalnego i zwalczania infekcji.
 5. Chirurgiczne Leczenie Paradontozy. W przypadkach zaawansowanej paradontozy, gdy istnieje znaczne uszkodzenie tkanki okołozębowej, może być konieczne przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, takich jak leczenie otwartych kieszonki dziąsłowych, przeszczepy dziąsłowe lub leczenie resekcji korzenia.

Twoje zęby potrzebują profesjonalnej odbudowy? Skontaktuj się z kliniką stomatologiczną ze Szczecina i poznaj rewolucyjne rozwiązanie stomatologiczne – implanty zębów szczecin!

Podsumowanie

Leczenie paradontozy jest kluczowym elementem zapewnienia zdrowia jamy ustnej. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą pomóc w zatrzymaniu postępu choroby i minimalizacji powikłań. Dlatego też, w przypadku pojawienia się objawów paradontozy, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem stomatologiem w celu odpowiedniego postawienia diagnozy i zaplanowania odpowiedniego leczenia. Regularne wizyty kontrolne u dentysty oraz dbanie o higienę jamy ustnej są kluczowe dla zachowania zdrowych dziąseł i zębów na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *