Biopsje

W związku z postępem techniki pojawiły się nowe możliwości w zakresie diagnostyki schorzeń gruczołu piersiowego. Należą do nich biopsje gruczołu piersiowego 

Przy pobraniu materiału do badania do dyspozycji mamy:

  • Biopsja cienkoigłowa polega na wprowadzeniu do zmiany cienkiej igły w znieczuleniu miejscowym. 
    Jest to badanie szybkie i mało uciążliwe, jednak umożliwia pobranie tylko komórek.
  • Biopsja gruboigłowa polega na wprowadzeniu do zmiany grubszej igły, która pozwala na pobranie reprezentatywnej dla zmiany ilości materialu. 
  • Biopsja otwarta polega na wycięciu zmiany.

Każda z biopsji ma swoje odrębne wskazania:    chirurg@netklinika.pl

Biopsje mammotomiczne należą do biopsji gruboigłowych. 
Atutem ich jest jednorazowe umieszczenie igly mammotomu w miąższu piersi, co eliminuje konieczność wielokrotnego wprowadzania igieł biopsyjnych. Ponieważ są to procedury zabiegowe, wymagane jest wykonanie wcześniej niektórych badań krwi, a także przerwania przyjmowania niektórych leków. Wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Pozostałością jest tylko mała, kilkumilimetrowa blizna. Zabiegi te są jednodniowymi procedurami i zwykle nie wymagają pozostania w szpitalu do nastepnego dnia. Natomiast następnego dnia konieczna jest kontrola obszaru biopsji. Materiał uzyskany z biopsji przesyłany jest do badania mikroskopowego.

Biopsja mammotomiczna pod kontrolą USG 

Zabieg polega na wykonaniu USG i zlokalizowaniu zmiany, a następnie wprowadzeniu pod kontrolą USG  igły mammotomu i pobraniu zmiany do badania. Doszczętność usunięcia zmiany jest kontrolowana w USG. 
Stosowana jest gdy w USG obraz określonego fragmentu miąższu gruczołu piersiowego jest niejednoznaczny i wymaga dalszej diagnostyki za pomocą biopsji. Jej przydatność jest także w przypadku zmian o niezłośliwym charakterze kwalifikujących się do wycięcia, które są widoczne w USG, a ze względu na swoje nieduże rozmiary i położenie w miąższu gruczołu możliwych do usunięcia ze pomocą mammotomu.

Biopsja mammotomiczna stereotaktyczna pod kontrolą mammografii cyfrowej

Zabieg polega wykonaniu mammografii za pomocą mammografu cyfrowego sprzężonego z komputerem oraz wskazaniu zmiany, którą zamierzamy pobrać do badania a usunięcie zmiany kontrolowane za pomocą dodatkowych zdjęć mamograficznych. 

Biopsja mammotomiczna stereotaktyczna pod kontrolą mammografii cyfrowej stosowana jest, gdy w mammografii klasycznej obraz określonego fragmentu miąższu gruczołu piersiowego jest niejednoznaczny i wymaga dalszej diagnostyki za pomocą biopsji.

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.