Estrogeny

Estrogeny — hormony gwarantujące dobór partnerski, popęd płciowy, jednym słowem zachowanie gatunku, muszą być hormonem potężnym, filogenetycznie starym. I rzeczywiście! Spotykamy je w organizmach zupełnie prostych, pierwotniaków, roślin, ptaków i ssaków — nie tylko więc u człowieka. Czy jest możliwe, aby w organizmie kobiety w pełni rozwoju zaistniał niedobór estrogenów w sytuacji, gdy są one niezbędne dla przetrwania gatunku ludzkiego?

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Estrogeny to grupa hormonów płciowych, które są produkowane głównie przez jajniki u kobiet i przez niektóre tkanki u mężczyzn. Estrogeny odgrywają ważną rolę w regulacji wielu procesów w organizmie, w tym rozwoju i utrzymania narządów płciowych, wzrostu włosów, kości i masy mięśniowej, regulacji cyklu miesiączkowego oraz utrzymania prawidłowych funkcji układu odpornościowego i układu sercowo-naczyniowego. Estrogeny również wpływają na metabolizm tłuszczu i cholesterolu we krwi oraz na libido i nastrój. Nadmiar lub brak estrogenów może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, osteoporoza i zaburzenia miesiączkowania.

Cenne role estrogenów

Estrogeny odgrywają ważną rolę w organizmie, w tym:

  1. Rozwój i utrzymanie narządów płciowych: Estrogeny są odpowiedzialne za rozwój narządów płciowych u dziewcząt i utrzymanie ich w prawidłowym stanie u dorosłych kobiet.
  2. Cykl miesiączkowy: Estrogeny biorą udział w regulacji cyklu miesiączkowego, który odbywa się co miesiąc u kobiet w wieku reprodukcyjnym.
  3. Wzrost włosów i kości: Estrogeny pomagają w utrzymaniu właściwego wzrostu włosów i kości oraz zapobiegają osteoporozie.
  4. Masa mięśniowa: Estrogeny wpływają na rozwój i utrzymanie masy mięśniowej u kobiet.
  5. Metabolizm tłuszczu i cholesterolu: Estrogeny mogą pomagać w regulacji metabolizmu tłuszczu i cholesterolu we krwi.
  6. Libido i nastrój: Estrogeny mogą mieć wpływ na libido i nastrój kobiet.