Nadwaga

Dlaczego mam nadwagę?Zobacz!                         
Jest to spowodowane nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Prawidłowo tkanka tłuszczowa stanowi ok. 20 – 25% cieżaru ciała u kobiety i 10 – 15% u mężczyzny. Uwzględniąjąc wiek, płeć, wzrost i budowę ciała możliwe jest porównanie ciężaru ciała do opracowanych norm. Dla dokładności oceny wprowadzono wskaźnik masy ciała  (BMI – body mass index). Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej jest spowodowana przez: 
 
 Czynniki genetyczne
– zmniejszone zapotrzebowanie na dowóz energii (często)
– defekty metaboliczne
– inne
Czynniki środowiskowe: 
– nieodpowiednie żywienie (często)
– brak aktywnosci fizycznej (często)
– duży apetyt (często)
Czynniki psychiczne
– nawyki (często)
– zaburzenia neurologiczne (rzadko)
– zaburzenia psychiczne (rzadko)
Zaburzenia funkcji gruczołów wydzielania wewnętrznego (rzadko)
– tarczycy
– nadnerczy
– przysadki
Na co mogę zachorować, jeżeli mam nadwagę ?
Otyłość zwiększa śmiertelność i zachorowalność.W związku z tym niektóre firmy ubezpieczniowe pobierają większe składki od osób otyłych.
Osoby te  mają znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na: 
niedokrwienną chorobę serca / zawał sercanadciśnienie tętniczeniewydolność sercacukrzycęzwyrodnienia układu kostno-stawowegokamienie żołciowenowotwory (rak macicy, piersi, jelita grubego,odbytu, prostaty, woreczka żółciowego, jajników)choroby naczyń : zapalenia tętnic kończyn dolnych, zakrzepowe zapalenie żył, żylaki podudzichoroby układu oddechowego
Dlaczego odchudzanie?
potrzeba lepszego samopoczuciapoprawa sprawności fizycznejzachowanie dobrego zdrowiapoprawa wyglądu
Jak się odchudzać ?
modyfikacja życia i sposobu myśleniadietawysiłek fizycznygotowe mieszanki dietetyczneinne możliwości
Otyłość u dzieci
Dla ciekawych
bilans energetyczny organizmumechanizmy regulacji poboru pokarmów

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Opis stanu nadwagi

Nadwaga to stan, w którym masa ciała jest większa niż prawidłowa dla danej wysokości i wieku. Można to określić przy pomocy wskaźnika masy ciała (BMI), który wyraża stosunek masy ciała do wzrostu. Prawidłowe wartości BMI dla dorosłych wahają się od 18,5 do 24,9, a dla dzieci i młodzieży są one zależne od wieku i płci.

Osoba jest uważana za otyłą, jeśli jej BMI przekracza 30. Otyłość jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i może prowadzić do chorób takich jak cukrzyca, choroby serca i układu krążenia, a także do nadciśnienia tętniczego.