Dusznica bolesna – nietypowe postacie

  • Dusznica typu Prinzmetala lub dusznica odmienna – wywoływana jest ona przez skurcz naczynia wieńcowego ograniczający dopływ krwi do mięśnia sercowego powodując niedokrwienie. 
  • Choroba małych naczyń (nazwa angielska – microvascular angina) – niedawno odkryta, nietypowa postać choroby wieńcowej. U chorych z tą postacią dławicy występują typowe bóle wieńcowe, lecz nie stwierdza się u nich zmian w dużych tętnicach wieńcowych. Lekarze odkryli, iż u tych chorych dolegliwości powodowane są zmianami w małych naczyniach odżywiających serce.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Wyjaśnienia

Dusznica bolesna, zwana również chorobą wieńcową, to stan, w którym dochodzi do niedokrwienia serca z powodu zwężenia lub zamknięcia tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do serca. Dusznica bolesna może mieć różne postacie, w zależności od nasilenia objawów i stopnia uszkodzenia serca. Oto niektóre postacie dusznicy bolesnej:

  1. Dusznica bolesna stabilna: Dusznica bolesna stabilna to stan, w którym objawy dusznicy bolesnej są stałe i przewidywalne. Objawy dusznicy bolesnej stabilnej pojawiają się podczas wysiłku fizycznego lub w stresie emocjonalnym i ustępują po odpoczynku.
  2. Dusznica bolesna niestabilna: Dusznica bolesna niestabilna to stan, w którym objawy dusznicy bolesnej ulegają zaostrzeniu i są mniej przewidywalne. Dusznica bolesna niestabilna jest poważnym stanem, który może prowadzić do zawału serca.
  3. Dusznica bolesna kryzysowa: Dusznica bolesna kryzysowa to ciężka postać dusznicy bolesnej, w której objawy są bardzo nasilone i trudne do złagodzenia.