Fizjoterapia pediatryczna

Rozwój dziecka to niepowtarzalny proces, w którym każde opóźnienie czy zaburzenie może wpłynąć na jego dalsze funkcjonowanie. Fizjoterapeuta Poznań pracuje z najmłodszymi pacjentami z ogromną empatią, troską i indywidualnym podejściem.

Spis treści:

Czym jest fizjoterapia pediatryczna?

Fizjoterapia pediatryczna to dziedzina skupiona na wczesnym rozpoznawaniu i skutecznym wspomaganiu rozwoju motorycznego niemowląt, dzieci i młodzieży. Odpowiednio wcześnie podjęta terapia pozwala zminimalizować skutki nieprawidłowości. Ponadto, wesprzeć naturalne możliwości dziecka i zapewnić mu zdrowy start.

Fizjoterapeuta Szymon Budnik opiera terapię na solidnych podstawach neurofizjologii. Stosuje nowoczesne metody rozwojowe oraz przykuwa dużą uwagę do współpracy z rodzicami małego pacjenta. Wie bowiem, że są oni integralną częścią procesu terapeutycznego.

Fizjoterapia pediatryczna - Szymon Budnik Poznań

Dla kogo jest fizjoterapia pediatryczna?

Nie każde dziecko musi być objęte terapią. Jednakże każde dziecko zasługuje na uważną obserwację i wczesną interwencję, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące sygnały. Fizjoterapia pediatryczna znajduje zastosowanie w pracy z dziećmi z rozpoznanymi zaburzeniami, ale również w sytuacjach profilaktycznych. Najczęściej pracujemy z dziećmi:

  • urodzonymi przedwcześnie,
  • z obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym,
  • z asymetrią ułożeniową, kręczem szyi, plagiocefalią,
  • z opóźnionym rozwojem ruchowym (dziecko nie unosi głowy, nie obraca się, nie siada, nie raczkuje, nie chodzi w oczekiwanym czasie),
  • z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD), wadami genetycznymi, chorobami neurologicznymi, zespołami zaburzeń rozwoju.

Coraz częściej do fizjoterapeuty trafiają też dzieci z wadami postawy, skoliozą, płaskostopiem czy zaburzeniami koordynacji ruchowej, które ujawniają się w wieku przedszkolnym lub szkolnym.

Jak wygląda terapia dzieci?

Proces terapeutyczny poprzedzony jest szczegółowym wywiadem i obserwacją dziecka. Ważne jest zarówno ujęcie rozwojowe, jak i funkcjonalne. Bardzo ważne jest zrozumienie, jak dziecko się porusza, czy reaguje na bodźce, jaką przyjmuje postawę ciała i jakie ma możliwości kompensacyjne.

Fizjoterapia pediatryczna nie polega na „ćwiczeniach” w tradycyjnym rozumieniu. To interaktywna, dynamiczna forma pracy, w której dziecko bawi się, eksploruje i uczy się poprzez ruch. Rolą terapeuty jest zaproponowanie takich warunków, które stymulują rozwój zgodny z fizjologicznym wzorcem. Dziecko uczy się prawidłowych wzorców poruszania się. Natomiast układ nerwowy zyskuje szansę na skuteczną reorganizację.

Nasz specjalista korzysta z uznanych metod terapeutycznych, takich jak PNF, neuromobilizacja, integracja sensoryczna czy elementy terapii manualnej. Zawsze dobiera narzędzia pracy do wieku, stanu zdrowia i potrzeb dziecka.

Co wyróżnia fizjoterapię dziecięcą w gabinecie Szymona Budnika?

Przede wszystkim: indywidualne podejście i zaangażowanie. Rodzice nie są obserwatorami, lecz partnerami w terapii. Otrzymują szczegółowe instrukcje dotyczące pracy z dzieckiem w domu, propozycje zabaw i aktywności, które wspierają terapię w codziennych warunkach. Dzięki temu dziecko szybciej osiąga zamierzone efekty oraz wzmacnia swoją więź z opiekunami.

Wyróżnia nas:

  • specjalizacja w pracy z niemowlętami i małymi dziećmi,
  • bezpieczne, przyjazne otoczenie, sprzyjające współpracy z dzieckiem,
  • kompleksowa opieka – od diagnozy po program terapeutyczny i długofalowe wsparcie.

Mamy świadomość tego, jak ogromne znaczenie ma wczesna interwencja. Nawet niewielkie nieprawidłowości, które wydają się „minąć z czasem”, mogą pozostawić ślad w postaci kompensacji ruchowych, wad postawy czy trudności szkolnych. Dlatego jeśli masz choć cień wątpliwości – zasięgnij opinii fizjoterapeuty pediatrycznego. Skontaktuj się z profesjonalistą i porozmawiajmy o potrzebach Twojego dziecka.