Jajeczko

Jajeczko jest tworem nieruchomym i gdzie utknie, tam leży, natomiast rzęski, jak taśma transmisyjna przesuwają ten pakunek do jamy macicy. Żeby było ciekawiej, plemniki doskonale sobie radzą z ruchem rzęsek, przeciwnym ich wędrówce z macicy do jajowodu, gdzie mogą jednak, że nie dają o sobie znać w ogóle przez wiele lat. Dopiero w wieku dojrzałym, gdy kobieta zaczyna się leczyć z powodu niepłodności, zostaje niespodziewanie wykryta gruźlica narządów rodnych. W mojej pracy doktorskiej na trzysta przebadanych małżeństw niepłodnych u osiemnastu przyczyną była gruźlica bezobjawowa. Wszystkie te kobiety w latach dziecięcych miały kontakt z prątkującym gruźlikiem lub chorowały na tzw. ,,wodę w boku” — tzn. wysiękowe zapalenie opłucnej. Kobieta lecząca się z powodu niepłodności powinna popytać rodziców, czy nie miała takich kontaktów (dziadek, babcia, sąsiedzi?) lub czy w dzieciństwie nie chorowała na wysiękowe zapalenie opłucnej? To bardzo ważne!

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Powody bezpłodności

Bezpłodność to stan, w którym para nie jest w stanie zajść w ciążę po upływie roku stosunków seksualnych bez zabezpieczenia. Bezpłodność może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak:

  1. Czynniki u mężczyzny: Niepłodność u mężczyzny może być spowodowana przez słabą jakość nasienia, nieprawidłową budowę narządów płciowych, choroby przenoszone drogą płciową, infekcje układu moczowego czy zaburzenia hormonalne.
  2. Czynniki u kobiety: Niepłodność u kobiety może być spowodowana przez zaburzenia hormonalne, nieprawidłową budowę narządów płciowych, choroby przenoszone drogą płciową, infekcje układu moczowego czy zaburzenia jajeczkowania.
  3. Czynniki pozaustrojowe: Bezpłodność może być również spowodowana przez czynniki pozaustrojowe, takie jak stres, nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów.
  4. Brak kompatybilności genetycznej: W niektórych przypadkach bezpłodność może być spowodowana brakiem kompatybilności genetycznej między partnerami.
  5. Wiek: Wiek kobiety również może być czynnikiem determinującym płodność. Z wiekiem zmniejsza się liczba płodnych jajeczek i zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób, które mogą prowadzić do bezpłodności.

Bezpłodność może być spowodowana przez jeden lub kilka czynników i jej leczenie zależy od przyczyny.