Stolce

Stolce smołowate są objawem krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego tj. przełyku, żołądka, dwunastnicy.

Stolce krwiste są objawem krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Przyczyny:
–  choroby przełyku żołądka, dwunastnicy
–  choroby jelita cienkiego  (uchyłkinowotwory, stany zapalne)
–  choroby jelita grubego  (uchyłkinowotwory, stany zapalne)
–  skaza krwotoczna

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

O czym mówi wygląd stolca?

Wygląd stolca może być wskazówką o stanie naszego zdrowia i układu pokarmowego. Poniżej przedstawiono kilka przykładów:

  1. Stolce o zielonym kolorze mogą świadczyć o zbyt szybkim przepływie treści przez jelita, co może być spowodowane np. infekcją lub zatruciem pokarmowym.
  2. Stolce o ciemnobrązowym kolorze mogą być oznaką nadmiernego wchłaniania żelaza lub innych leków przez organizm.
  3. Stolce o bardzo jasnym kolorze lub wręcz białe mogą świadczyć o problemach z wchłanianiem tłuszczów lub braku witamin z grupy K (odpowiedzialnych za produkcję barwnika stolca).
  4. Stolce o konsystencji papki lub wodniste mogą być objawem choroby Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub innych chorób przewodu pokarmowego.
  5. Stolce o konsystencji kulki lub twarde mogą być oznaką nadmiernego wysuszenia kału lub nieodpowiedniej ilości błonnika w diecie.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli wygląd stolca ulega zmianie lub pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak bóle brzucha, wzdęcia czy zmiana częstotliwości wypróżnień, należy skonsultować się z lekarzem.