Operacje

W niektórych przypadkach możliwe jest usunięcie zmiany z marginesem zdrowych tkanek bez konieczności usuwania całej piersi. Dotyczy to większości zmian niezłośliwych o odpowiednio niedużych rozmiarach. Także możliwe są tego typu zabiegi w wybranych przypadkach procesów złośliwych o odpowiednio niskim stopniu zaawansowania, ale konieczne jest dodatkowo usuniecie węzłów chłonnych dołu pachowego i przeprowadzenie późniejszego leczenia uzupełniającego. 

Zabiegami możliwymi do wykonania są: 

  • tumorektomia, czyli wycięcie samej zmiany w granicach zdrowych tkanek
  • segmentalna mastektomia, czyli usunięcie części gruczołu piersiowego

Czy wiesz, że bardzo duża ilość osób w młodym wieku ma braki w uzębieniu? Co gorsza, rzadko zdają sobie sprawę z tego, że to poważny problem! Braki pozostające bez uzupełnienia prowadzą do zaniku kości i wtedy konieczna jest odbudowa kości szczęki. By do tego nie doprowadzić, zadbaj o uzupełnienie braków. Zachęcamy do skorzystania z uzupełnień w ramach usług Implanty Poznań.

Wyjaśnienia

W przypadku wykrycia raka piersi leczenie może obejmować różne rodzaje operacji. Oto kilka przykładów:

  1. Mastektomia: usunięcie całej piersi, włączając gruczoł sutkowy i tkankę tłuszczową. Mastektomia może być wykonywana w celu zapobieżenia nawrotowi choroby lub jako leczenie raka piersi.
  2. Lumpektomia: usunięcie ograniczonej części tkanek piersi, włączając guz i marginesy zdrowych tkanek.
  3. Limfadenektomia: usunięcie węzłów chłonnych pod pachą. Węzły chłonne są sprawdzane pod kątem obecności komórek rakowych, aby określić, czy rak rozprzestrzenił się poza piersią.
  4. Rekonstrukcja piersi: operacja polegająca na przywróceniu kształtu i wyglądu piersi po mastektomii. Może być wykonywana jednocześnie z mastektomią lub w osobnym zabiegu.

Rodzaj operacji zależy od rodzaju i rozległości raka, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjentki.