Przyczyny niepłodności kobiety

Wracając do kobiety, gdy już upewnimy się, że mężczyzna jest w porządku, należy zainteresować się, jakie mogą być przyczyny niepłodności kobiety. Omawiając je w kolejności zależnie od lokalizacji przyczyn w różnych okolicach narządów rodnych — niepłodność może wynikać ze schorzeń pochwy, części pochwowej macicy, trzonu macicy, jajowodów, więzadeł krzyżowo-macicznych i jajników. Oczywiście zdarza się, że przyczyną zaburzeń hormonalnych, wpływających na płodność, bywają gruczoły dokrewne poza jajnikiem, jak przysadka mózgowa, tarczyca, nadnercze itp., ale są to przypadki dość rzadkie i ich omówienie przekracza ramy tej książki.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Skontaktuj się ze specjalistą, który rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Przyczyny

Niepłodność to stan, w którym kobieta nie jest w stanie zajść w ciążę po roku regularnych stosunków seksualnych bez stosowania antykoncepcji. Niepłodność może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak:

  1. Zaburzenia hormonalne: Nieprawidłowy poziom hormonów, takich jak estrogeny i progesteron, może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę.
  2. Choroby układu rozrodczego: Niektóre choroby, takie jak endometrioza, zapalenie jajników czy rak jajników, mogą uniemożliwiać zajście w ciążę.
  3. Problemy z jajowodami: Blokady lub uszkodzenia jajowodów mogą uniemożliwiać przepływ komórek jajowych do macicy i prowadzić do niepłodności.
  4. Problemy z nasieniem: U mężczyzn niepłodność może być spowodowana niską liczbą lub nieprawidłowościami w budowie plemników.
  5. Wiek: Wiek kobiety może wpływać na jej płodność. Z wiekiem spada liczba komórek jajowych i ich jakość, co może prowadzić do trudności z zajściem w ciążę.
  6. Stres i styl życia: Czynniki takie jak stres, palenie papierosów,