Stomatologia

Proteza akrylowa to przeżytek!

Proteza akrylowa może być zakładana na stałe lub być ruchoma. Wykonuje się ją dla pacjenta w momencie, gdy utracił on wszystkie swoje naturalne zęby lub w jego jamie ustnej występują znaczne ubytki w tym zakresie. Protezy zębowe z akrylu są refundowane przez NFZ.  Jakie są wady i zalety protez akrylowych? Skąd przekonanie, że akryl to  tani, mało trwały i po prostu brzydki materiał? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Jeśli chcesz wykonać uzupełnienie protetyczne Poznań, skontaktuj się z kliniką Stankowsy-Białach.

Dowiedz się więcej o protezach stomatologicznych: Protezy stomatologiczne – podstawowe informacje

Proteza akrylowa – charakterystyka

Protezy akrylowe są najtańszą wersją protez. Składają się z elementów akrylowych i/lub kompozytowych. Zadaniem różowego akrylu jest imitacja dziąseł. Biały akryl lub kompozyt zastępuje utracone zęby własne pacjenta, przywracając prawidłowe funkcje żucia. By było to możliwe do osiągnięcia, proteza musi być stabilna na podłożu i posiadać optymalną retencję. Cała powierzchnia takiej protezy przenosi obciążenia zgryzowe na powierzchnię śluzówki na której spoczywa. Wykonanie protezy jest podzielone na pracę dwóch osób. Wstępne pomiary to znaczy wysokość, szerokość, kolor wykonuje stomatolog, natomiast wykonaniem protezy zajmuje się protetyk. 

Zalety protezy akrylowej

Choć często wybierane, protezy akrylowe nie zawierają wiele zalet poza ich niską ceną oraz dostępnością. Niski koszt jednak odbija się na estetyce – wykonane zęby nie zawsze są wygodne, niejednokrotnie też są widoczne klamry. Zaletą jest na pewno dostępność i kwestie finansowe, ponieważ proteza akrylowa jest najtańszym rozwiązaniem i jest refundowana przez NFZ. Dzięki niej likwidujemy zapadnięte policzki i wargi, przywracamy właściwe proporcje twarzy. Na korzyść protez akrylowych przemawia fakt, że możemy je zastosować zaraz po utracie zębów, jako uzupełnienie czasowe.

Wady protezy akrylowej

Ze względu na to, że protezy akrylowe mocuje się na kleju, istnieje stałe ryzyko odklejenia. Przez to pacjent musi nieustannie zwracać na to uwagę oraz uważać, co i jak spożywa. Ponadto wadą jest długi czas adaptacji pacjenta do zmian w uzębieniu. Proteza akrylowa jest ciałem obcym w jamie ustnej, twardym i sztywnym. Nie posiada podparcia na zębach i przenosi całość obciążeń zgryzowych na miękką delikatną błonę śluzową, powodując jej podrażnienia i uszkodzenia. W konsekwencji w najbardziej przeciążonych miejscach kontaktu powstają bolące odleżyny. Problemem jest też sama konstrukcja protezy akrylowej – nie ma znaczenia, czy jest to proteza akrylowa całkowita, czy proteza akrylowa częściowa. Gdy proteza akrylowa jest zbyt długo użytkowana – może to doprowadzić do zaniku tkanki kostnej, a w konsekwencji – konieczności zabiegowej odbudowy kości.

Alternatywą dla protezy akrylowej jest na pewno mostek, korona, proteza szkieletowa, proteza acetalowa, a także wzmacniana zatrzaskami proteza zębowa.

Etapy wykonania protezy akrylowej

Za prawidłowe wykonanie i odpowiednie dopasowanie protezy akrylowej odpowiada lekarz protetyk oraz technik dentystyczny. Lekarz protetyk pobiera wycisk, ustala wysokość zgryzu, a także szerokość i kolor zębów. Zadaniem technika dentystycznego jest wykonanie protezy.

Przyjmuje się, że wykonanie protezy całkowitej wymaga około 5 wizyt w gabinecie stomatologicznym, a częściowej 4. Oczywiście wszystko zależy od warunków anatomicznych pacjenta i może się okazać, że prawidłowe dopasowanie protezy będzie wymagało większej liczby przymiarek. Standardowy proces wykonania protezy akrylowej obejmuje:

  • wykonanie wycisków anatomicznych wstępnych,
  • wykonanie wycisków czynnościowych,
  • ustalenie zgryzu,
  • miarę próbnej protezy,
  • oddanie gotowej protezy.

PROTETYKA POZNAŃ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *