Stomatologia

Postępowanie po zabiegu usunięcia zęba

Ekstrakcja zęba to jeden z najmniej lubianych przez pacjentów zabieg stomatologiczny. Dlaczego? Pacjenci obawiają się bólu, towarzyszącego temu zabiegowi. Jednakże dzięki szybkiemu rozwojowi stomatologii, obecnie jest wiele możliwości znieczuleń, dzięki którym po usunięciu zęba nie pozostaną przykre wspomnienia. Już na początku warto podkreślić, że zabieg ten jest przeprowadzany w ostateczności, gdy stomatolog nie ma innej możliwości uratowania zęba. Należy pamiętać, iż dla procesu gojenia decydujące jest postępowanie przez pierwsze godziny po zabiegu. Stomatolog zawsze informuje pacjenta o tym, jak należy dalej postępować. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie powinno być postępowanie pacjentów po zabiegu usunięcia zęba.

Przeczytaj również: Jak przebiega mocowanie protezy na implantach?

Stoisz przed decyzją usunięcia zęba, jednak coś Cię powstrzymuje? Nie wahaj się! Już teraz skontaktuj się z kliniką stomatologiczną Stankowscy-Białach! Wykwalifikowani specjaliści zadbają o stan Twojego uzębienia, a jeśli będzie to konieczne – przeprowadzą ekstrakcję zęba. Jeśli zależy Ci na usługach, wykonywanych z najwyższą starannością i przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu – poznańska klinika Stankowscy-Białach będzie doskonałym wyborem.

Postępowanie tuż po zabiegu ekstrakcji zęba

Tuż po zabiegu usunięcia zęba najważniejsze jest unikanie okoliczności, które mogą potęgować krwawienie powstałej rany. W tym celu dentysta nakłada w miejsce ekstrakcji tampon, którym należy uciskać ranę. Najlepiej po prostu go zagryźć, a sam tampon wymieniać co pół godziny[1]. To pomoże stworzyć naturalny skrzep. Pamiętaj, że delikatne krwawienie może się utrzymywać do 6 godzin po zabiegu. Z przyjmowaniem pierwszych pokarmów trzeba zaczekać do momentu ustąpienia działania znieczulenia, co trwa ok. 2 godzin. Podczas mycia zębów konieczne jest omijanie miejsca po usuniętym zębie i nie płukanie jamy ustnej, a jedynie wyplucie powstałej piany. Z tych samych powodów odradza się picie przez słomkę. Wytwarza się wówczas ciśnienie, które może uszkodzić skrzep, powstały po ekstrakcji. To z kolei może prowadzić do poważnego problemu, jakim jest suchy zębodół.

Postępowanie związane z obrzękiem i bólem

Po zabiegu chirurgicznym może pojawić się obrzęk – nawet do 4-5 dni. Aby mu zapobiec, należy po zabiegu zastosować zimne okłady. Zimny kompres należy stosować z przerwami, aby nie dopuścić do odmrożenia okolicy poekstrakcyjnej. W razie potrzeby należy przyjąć lek przeciwbólowy, ogólnodostępny bez recepty.  Z chwilą kiedy przestaje działać znieczulenie może pojawić się ból, który można zlikwidować tabletką przeciwbólową (np. Paracetamol, Ibuprom). Po trudnej ekstrakcji lub rozległym zabiegu ból może utrzymywać się jednak bardzo długo.

Jeżeli ból nie ustąpi po 2-3 dniach od zabiegu, należy zgłosić się do lekarza.

Kiedy objawy powinny nas zaniepokoić?

Do kontaktu z lekarzem stomatologiem powinno skłonić:

  • Pojawienie się wysokiej gorączki po zabiegu.
  • Silne dolegliwości bólowe, których nie łagodzą tabletki przeciwbólowe i które nie zmniejszają się z upływem kolejnych godzin i dni po zabiegu.
  • Zaostrzenie uprzednio sukcesywnie łagodniejących dolegliwości bólowych.
  • Narastanie obrzęku po upływie trzech dni od zabiegu. Sama obecność obrzęku po takim czasie nie powinna niepokoić, po trzech dobach od zabiegu powinien on jednak stopniowo zanikać.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ


[1] Endodoncja w praktyce klinicznej, pod red. Bun San Chong, Elsevier Health Sciences 2013, s. 109

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *