Stomatologia

Korona tymczasowa PMMA

​Wykonanie uzupełnień stałych zębów (korony, mosty) jest zawsze poprzedzone obróbką przedprotetyczną. Polega ona na usunięciu zębów, które ze względu na swoje rozległe uszkodzenie, nie nadają się już do naprawy. Ponadto specjalista usuwa kamień nazębny oraz przeprowadza leczenie kanałowe, gdy to konieczne. To wszystko po to, aby uzupełnienie protetyczne osadzić na czystych zębach, z w pełni wygojonymi dziąsłami. Do czasu ukończenia obszaru uzupełnień stałych wymagane są tymczasowe korony i mosty w celu ochrony preparacji zęba. Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w zakresie uzupełnień tymczasowych jest korona tymczasowa PMMA. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

PROTEZA POZNAŃ

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ

Przeczytaj również: Postępowanie po zabiegu usunięcia zęba

Korona tymczasowa PMMA – kiedy jest wykorzystywana?

Korony tymczasowe dentyści zalecają w następujących przypadkach:

  1. Kiedy pacjent traci duży obszar zęba podczas oczekiwania na opracowanie zęba stałego. Wtedy noszenie tymczasowej korony pomaga pokryć brakującą przestrzeń zęba oraz pozwala w ten sposób pacjentowi pewnie się komunikować. Tymczasowo przywraca pacjentowi funkcję żucia i rozdrabniania
  2. Gdy pacjent ma zabieg wszczepienia implantu. Wtedy wykorzystuje się koronę tymczasową, aby chronić uszkodzone dziąsła i filary implantu, czekając na proces odbudowy dziąseł do następnego etapu. Ponadto pomaga zmniejszyć wrażliwość i nadwrażliwość w okolicy implantu.

Jak wykonuje się korony PMMA w technologii CAD/CAM?

Na początku specjalista pobierze od Ciebie precyzyjny wycisk Twoich zębów, po to aby mógł przekazać go do laboratorium, gdzie zostanie odlany z gipsu. Wtedy wykonany odlew gipsowy jest digitalizowany za pomocą trójwymiarowego skanera. Dzięki technologii CAD/CAM specjalista jest w stanie zaprojektować koronę tymczasową w trzech wymiarach na podstawie zdigitalizowanej próbki z aplikacją służącą do tego celu.

Następnie parametry zaprojektowanej korony wprowadza się do 5-osiowej frezarki CNC, która frezuje koronę prowizoryczną z pojedynczego bloku PMMA. Ponieważ maszyna może poruszać się w pięciu kierunkach osiowych, gotowa korona będzie dokładnie odpowiadała cyfrowemu projektowi, bez żadnych odchyleń. Wyfrezowane w ten sposób korony dopasowują się do preparacji zęba z niezwykłą precyzją. Tak wykonana korona tymczasowa PMMA jest umiejscawiana w Twojej jamie ustnej za pomocą tymczasowego cementu mocującego, aby umożliwić łatwe usunięcie tymczasowej korony PMMA[1].

Jak długo można nosić koronę tymczasową PMMA?

Tymczasowe korony wykonane z polimetakrylanu metylu (PMMA) mają tendencję do bycia bardziej wytrzymałymi, a także znacznie trwalszymi niż kompozyty bisakrylowe. Materiał jest twardszy i sztywniejszy niż bisakryl. Pomimo instrukcji producenta mówiących, że materiał powinien znajdować się w ustach tylko przez 30 dni, wytrzymuje on znacznie dłużej. Te tymczasowe korony mogą czasami utrzymywać się w jamie ustnej nawet przez kilka miesięcy.


[1] Digital Dentistry: A Step-by-Step Guide and Case Atlas, pod red. Arthur R. G. Cortes, Wydaw. John Wiley & Sons 2022, s. 172

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *