Stomatologia

Proteza wyjmowana – jak o nią dbać?

Częściowe lub całkowite protezy mogą zastąpić utracone zęby, poprawiając wygląd Twojego uśmiechu. Sztuczne zęby, aby wyglądać naturalnie są wykonane z różnych materiałów, takich jak np. akryl, metal. Nawet jeśli twoje zęby są sztuczne, nadal ważne jest, aby regularnie je czyścić. Proteza wyjmowana – jej czyszczenie to jednak coś więcej niż szczotkowanie. Konieczne są inne kroki, aby utrzymać je w dobrym stanie i zachować zdrowie jamy ustnej. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej czyścić i dbać o protezy.

Przeczytaj również: Korona tymczasowa PMMA

Jeśli chcesz uzupełnić braki zębowe w postaci protezy dentystycznej, mostu, korony lub implantu – skontaktuj się z kliniką dentystyczną Stankowcy-Białach. Wśród ich bogatej oferty usług znajdziesz najlepsze rozwiązania protetyczne i implantologiczne!

Proteza wyjmowana – szczotkowanie

Większość ludzi rozumie, jak ważne jest mycie zębów w celu zapobiegania próchnicy. Podczas gdy protezy zębowe nie mogą ulec zakażeniu, wszelkie pozostałe zęby pacjenta już mogą. Dlatego konieczne jest szczotkowanie zarówno protezy, jak i dziąseł miękką szczoteczką, która nie rysuje protezy.

Ponieważ protezy mogą się złamać, pacjent musi obchodzić się z nimi ostrożnie. Gdy pacjent wyjmie je w celu oczyszczenia lub wyczyszczenia dziąseł, musi położyć je na czystym ręczniku i uważać, aby ich nie upuścić ani nie strącić z blatu. Jeśli pacjent uszkodzi protezę, musi natychmiast zgłosić się do naszego gabinetu na wizytę u dentysty zajmującego się protezami zębowymi.

Urządzenie do czyszczenia protez

Jeśli samo szczotkowanie protez nie wystarczy, aby nabrały one blasku, pacjent może skorzystać z ultradźwiękowego urządzenia czyszczącego. Dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych i środka czyszczącego protezy mogą wyglądać lepiej. Nie powinno to jednak zastępować codziennego szczotkowania.

Ważne jest, aby pacjenci wyjmowali protezy na noc, umieszczając protezy w specjalnym roztworze lub wodzie.

Proteza wyjmowana – instrukcja czyszczenia

Krok 1. Przed zdjęciem protezy połóż miękki, złożony ręcznik na blacie łazienkowym. Jeśli przypadkowo upuścisz protezę, jej miękkość zapewnia amortyzację, która ją ochroni.

Krok 2. Wyjmij protezy z ust i wypłucz je ciepłą wodą.

Krok 3. Używając miękkiej szczoteczki do zębów, delikatnie szczotkuj protezy, aby usunąć bakterie, resztki jedzenia i płytkę nazębną. Oczyść wszystkie obszary powierzchni protezy. Możesz użyć środka do czyszczenia protez lub łagodnego mydła i ciepłej wody. Szczotkowanie również rozluźnia i usuwa klej do protez. Po szczotkowaniu wypłucz protezę ciepłą wodą.

Krok 4. Jeśli kładziesz się spać, namocz protezy na noc w letniej wodzie lub roztworze do moczenia protez. Nie pozwól wyschnąć protezie. Wysuszenie powoduje, że tracą swój kształt i stają się bardziej kruche. Rano opłucz protezę przed założeniem.

Pamiętaj! Nie moczyć protezy w gorącej wodzie. Ciepło może zmienić kształt materiału.

PROTEZY POZNAŃ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *