Stomatologia

Korona na implancie – dla kogo to doskonałe rozwiązanie?

Korona na implancie to doskonałe rozwiązanie, jeśli chodzi o opcje wymiany zębów. Korony nie tylko pomagają przywrócić zgryz do dawnej świetności pod względem funkcjonalności, ale także przywracają wygląd, zapewniając promienny uśmiech. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o tym rozwiązaniu na uzupełnienie braków zębowych.

Przeczytaj również: Proteza wyjmowana – jak o nią dbać?

W klinice dentystycznej Stankowscy-Białach, wykwalifikowani specjaliści zadbają o stan Twojego uzębienia. W ramach usług korony dentystyczne Poznań – dobiorą dla Ciebie właściwy rodzaj korony, zaproponują jej wykonanie i przeprowadzą Cię przez cały proces leczenia. Skontaktuj się z kliniką już teraz i przekonaj się, że to rozwiązanie, którego potrzebujesz!

Korona na implancie – charakterystyka

Korona wsparta na implancie składa się z dwóch części: korony zębowej i implantu zębowego. Implant dentystyczny zastępuje część zęba poniżej linii dziąseł, służąc jako sztuczny korzeń zęba. Korona dentystyczna zamyka lukę w twoim uśmiechu, zastępując część zęba powyżej linii dziąseł. Korony wykonane z porcelany dentystycznej lub innych materiałów w kolorze zębów są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych zębów.

To rozwiązanie zastępuje cały ząb, od korzenia do powierzchni żującej – jest lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny most dentystyczny. Most dentystyczny zastępuje tylko część zęba powyżej linii dziąseł. Odbudowa jest następnie zabezpieczana przez dwie korony dentystyczne, które są umieszczane na zębach po obu stronach szczeliny. Wymaga to opiłowania zębów w celu dostosowania koron, co wiąże się z usunięciem znacznej ilości zdrowej tkanki zęba. W przeciwieństwie do korony wspartej na implantach, most dentystyczny nie może zatrzymać atrofii szczęki, która ma miejsce w przypadku braku korzeni zębów. Liczne korzyści zdrowotne implantów dentystycznych sprawiają, że korona wsparta na implantach jest doskonałym wyborem do przywracania uśmiechu.

Dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?

Możesz zdecydować się na koronę wspartą na implantach, jeśli:

  • pojedynczy ząb został utracony lub wymaga usunięcia,
  • masz odpowiednią ilość zdrowej tkanki kostnej w szczęce,
  • jesteś osobą niepalącą, bez zaburzeń autoimmunologicznych, niekontrolowanej cukrzycy lub innych schorzeń, które mogłyby zakłócać zdolność organizmu do leczenia.

Podczas konsultacji specjalista może ocenić stan Twojej jamy ustnej, aby ustalić, czy korona wsparta na implancie jest najlepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb. Jeśli nie kwalifikujesz się do implantów dentystycznych, może zalecić most lub protezę opartą na implantach.

Mocowanie koron na implantach

Kiedy nadejdzie czas na zamocowanie korony na implancie stałym, dentysta może zastosować dwie metody jej umieszczenia[1].

Przykręcane korony dentystyczne umożliwiają retencję i możliwość odzyskania — co oznacza, że skutecznie utrzymują łączniki i korony na miejscu, jednocześnie umożliwiając łatwe zdejmowanie, wymianę i odbudowę bez uszkadzania innych elementów. Korony dentystyczne ze śrubami są zatem łatwiejsze w utrzymaniu.

Korony cementowane wykorzystują specjalny rodzaj cementu dentystycznego do przymocowania do łącznika. Chociaż korony cementowane są bardziej estetyczne, ich wymiana i konserwacja są nieco trudniejsze. Tam, gdzie koronę przykręcaną można łatwo rozebrać i wymienić, nie można tego powiedzieć o koronach cementowanych.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ


[1] Carl E. Misch, Dental Implant Prosthetics, Wydaw. Elsevier Health Sciences 2014

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *