Stomatologia

Protezy na implantach – dlaczego warto?

Protezy na implantach to tak zwane korony, mosty lub protezy kompletne, które są umieszczane na dowolnym implancie zintegrowanym z kością. Ale w praktyce protezy, które zastępują wszystkie naturalne zęby jednego lub obu łuków pacjenta, nazywa się „protezami na implantach”, co można by nazwać całkowitą rehabilitacją uzębienia. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać rodzaje protez na implantach oraz ich zalety.

Najnowocześniejsze rodzaje protez oraz koron oferuje klinika stomatologiczna Stankowscy-Białach. Umów się na wizytę i przekonaj się, że opieka, jaką otoczą Cię specjaliści w ramach usług protezy Poznań lub korona dentystyczna Poznań to wszystko, czego potrzebujesz.

Przeczytaj również: Korona na implancie – dla kogo to doskonałe rozwiązanie?

Protezy na implantach – rodzaje

  1. Stała proteza na implantach. To protezy dentystyczne z pełnym łukiem, które mocuje się, przykręca lub cementuje na sześciu lub ośmiu implantach zintegrowanych z kością. Te zabiegi stomatologii odtwórczej polegają na zastąpieniu wszystkich zębów jednego lub obu łuków, protezą stałą, mocowaną na zmniejszonej liczbie implantów dentystycznych, które spełniają biomechaniczne funkcje naturalnych korzeni zębów.
  2. Wyjmowane protezy (do zdejmowania i zakładania). Z reguły potrzeba do ich mocowania mniej implantów dentystycznych niż w przypadku protezy stałe. Zaleca się ją pacjentom, którzy utracili podparcie warg. Ponadto tym, u których umieszczenie protezy stałej wiązałoby się z operacjami regeneracji kości, a pacjent chce tego uniknąć.
  3. Protezy hybrydowe na implantach. Poleca się je pacjentom ze znaczną resorpcją kości, będącą skutkiem długotrwałej utraty zębów. Ze względu na to, że część protezy imituje tkanki dziąseł, wykonuje się je z materiałów akrylowych, co nie czyni ich tak estetycznymi. Dodatkowo, w celu ich oczyszczenia specjalista musi odkręcić protezę. To z kolei bardzo utrudnia higienę i zmusza pacjenta do częstszych wizyt w celu utrzymania jej w dobrym stanie.

Jak się przyzwyczaić?

Kiedy proteza jest umieszczana na implantach po raz pierwszy, zwykle zauważa się nacisk o zmiennej intensywności, który ustępuje samoistnie. Na początku możesz zauważyć również uczucie ciała obcego, które zwykle znika po kilku tygodniach, ponieważ przyzwyczaisz się do tego. Ponadto proteza na implantach może zwiększyć produkcję śliny. Jednakże to również stopniowo ulega normalizacji.

Dodatkowo, możesz mieć nieco zniekształconą mowę. Zwykle potrzebny jest trening, aby nauczyć się wokalizować określone słowa, co zwykle uzyskuje się w ciągu kilku tygodni. Głośne czytanie przed lustrem pomaga w krótkim czasie odzyskać wyraźną i płynną mowę. Często zauważane są niewielkie zmiany w wyglądzie i wyrazie twarzy – po kilku tygodniach normalne jest przyzwyczajenie się do nowego wyglądu.

Trwałość protezy mocowanej na implantach

Proteza tymczasowa jest wykonywana tylko na sześć do 12 miesięcy w okresie gojenia. Podczas gdy proteza ostateczna jest wykonywana na znacznie dłużej.

Ostateczną protezę, specjalista projektuje tak, aby pozostała w jamie ustnej przez wiele lat. Badania wskazują na przeżywalność pięcioletnią na poziomie co najmniej 96% i blisko 90% po dziesięciu latach[1]. Trwałość protezy (i jej implantu) zależy od jakości połączenia między implantem a łącznikiem.

USUNIĘCIE ZĘBA POZNAŃ


[1] Jung RE, Zembic A, Pjetursson BE, Zwahlen M, Thoma DS. Systematic Review of the Survival Rate and the Incidence of Biological, Technical, and Aesthetic Complications of Single Crowns on Implants Reported in Longitudinal Studies With a Mean Follow-up of 5 Years. Clin Oral Implants Res,  2012, 2-21.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *