Bez kategorii

Najpopularniejsze techniki masażu

Wykonywanie masażu jest podobne do tworzenia sztuki. Zastosowane ruchy i nacisk przypominają pociągnięcia pędzla na obrazie, a fachowo wykonane można je docenić w obu przypadkach. Terapia masażem jest popularną techniką leczniczą stosowaną od tysięcy lat, sięgającą 3000 lat p. n. e. Hindusi wierzyli, że terapia masażem może leczyć choroby, ponieważ była częścią ich świętego naturalnego systemu uzdrawiania. Od tego czasu masaż stał się popularny na całym świecie, ale jest czymś więcej niż tylko trendem, ponieważ terapia masażem ma naukowo poparte korzyści zdrowotne. Istnieje wiele różnych technik, stylów i narzędzi związanych z wykonywaniem masażu. Jakie techniki są praktykowane w przypadku usług masaż Poznań? W tym artykule dowiesz się o najczęstszych i najskuteczniejszych technikach stosowanych w masażu.

Przeczytaj również: Choroby, w których łagodzeniu pomaga fizjoterapia

Stosowanie masażu jako terapii

Terapia masażem polega na stosowaniu kombinacji pocierania, głaskania, nacisku, a czasami ciepła w celu manipulowania skórą, ścięgnami, więzadłami i tkankami w ciele. Fizjoterapeuta masażu może zmieniać delikatny i silny nacisk podczas masażu, aby złagodzić napięcie i ból w różnych częściach ciała. Wiele technik masażu koncentruje się na innych częściach ciała i ma różne metody leczenia. Ponadto masaż leczniczy oferuje długoterminowe korzyści zdrowotne, co czyni go integralną częścią medycyny komplementarnej. Jak właściwie dobrać techniki do rodzaju masażu?

Głównym kryterium doboru technik jest rodzaj tkanki poddawanej zabiegowi i charakter patologicznych zmian, które w nich zachodzą. Skóra jako narząd leżący najbardziej powierzchownie zawsze będzie poddawana odkształcaniu podczas masażu. Działanie to może ograniczać się tylko do przyzwyczajenia pacjenta do dotyku masażysty lub też może stanowić bardziej złożone czynności mające na celu przywrócenie lub poprawę funkcji skóry poprzez zniesienie lub zminimalizowanie występujących w niej zmian patologicznych.

Wielka Fizjoterapia, pod red. Zbigniewa Śliwińskiego i Aleksandra Sieronia, Wydaw. Elsevier Urban and Partner, Wrocław 2014, tom: I, s. 342

Najpopularniejsze technika masażu – ugniatanie, tarcie, uciśnięcia

Być może najłatwiejsze do wykonania przez amatorów, ugniatanie polega na użyciu kciuków lub dłoni w celu wywierania nacisku na różne części ciała. Chodzi o to, aby odciągnąć mięsień od kości, co jest praktyką, która pomaga zmniejszyć skurcze mięśni. Techniczna nazwa nadana ugniataniu to Petrisage, która jest używana głównie w podręcznikach do masażu.

Ugniatanie jest jedną z pierwszych technik. Jednak szybkość i intensywność nacisku wywieranego na skórę i mięśnie są również ważnymi czynnikami, których należy się nauczyć. Pamiętaj, że masażysta zawsze powinien się upewnić się, że pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu.

Tarcie. Technika pocierania zasadniczo wymaga użycia kciuków, które zwykle poruszają się po okręgu, wywierając nacisk podczas ruchu. Metodę tę stosuje się w celu pobudzenia krążenia krwi w organizmie, a także w leczeniu bólu mięśni i stawów.

Pocierając skórę kciukami, zasadniczo leczysz zlokalizowane części ciała, zwłaszcza tam, gdzie mięśnie są sztywne lub bolą stawy. Przy większym nacisku pocieranie można włączyć jako technikę do masażu tkanek głębokich w celu złagodzenia sztywności lub dyskomfortu w głębszych warstwach tkanki mięśniowej.

Dociśnięcia. Masaż ostukujący jest zwykle stosowany w masażach sportowych, ponieważ jest jedną z najlepszych technik poprawiających krążenie krwi w organizmie. W tym masażu masażysta używa rąk w szybkich ruchach, aby dotknąć różnych części ciała, w szczególności pleców, ud i pośladków.

Rzeczą, o której należy pamiętać, stosując technikę stukania, jest rytmiczne i szybkie stukanie. Czasami możesz skupić się na jednym obszarze ciała, który jest szczególnie sztywny i bolesny dla klienta. Możesz połączyć stukanie z ruchem hakowym, w którym znaczny nacisk wywierany jest na mniejszy obszar ciała.

Inne techniki

Effleurage. Ta metoda jest kolejną dość powszechnie stosowaną przez masażystów. Polega na wywieraniu niewielkiego nacisku na skórę, dłońmi. W tej technice ręce powinny pozostać płaskie, gdy przesuwać się po ciele. Effleurage jest często stosowany na początku i na końcu masażu, aby osiągnąć jak największy komfort i odprężenie dla pacjenta. Celem jest rozluźnienie mięśni dla innych, stosunkowo bardziej intensywnych technik, przy jednoczesnym pobudzeniu krążenia krwi w różnych częściach ciała.

Chcąc zastosować tę technikę masażu, zacznij od lekkich, kojących ruchów na ciele, trzymając płasko otwarte dłonie. Możesz okrężnymi ruchami delikatnie masować skórę, a także w pewnym stopniu zwiększyć nacisk, jeśli pacjent sobie tego życzy. W przypadku użycia z nieco większym naciskiem technika ta może być stosowana do usuwania węzłów mięśniowych i napięcia z ciała.

Wibracje. Ta technika jest pod pewnymi względami bardzo podobna do stukania, ponieważ obejmuje również rytm. Używając dłoni na dużej powierzchni (na przykład pleców) lub palców (na twarzy), należy lekko potrząsać mięśniami z dość dużą prędkością, aby naśladować wibracje przechodzące przez ten obszar.

Ta technika zazwyczaj nie wiąże się z dużym naciskiem, ponieważ chodzi głównie o zapewnienie kojącego uczucia dla mięśni i nerwów w ciele.

Warte uwagi: Masaż i trzy jego rodzaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *