Bez kategorii

Masaż i trzy jego rodzaje

Niezależnie od tego, czy miałeś już dziesiątki masaży, czy też szukasz informacji na temat swojego pierwszego doświadczenia, możesz nie zdawać sobie sprawy, że istnieje wiele różnych rodzajów masażu do wyboru. Wiedza o tym, czym każdy z nich się charakteryzuje, do czego najlepiej się nadaje to najlepszy sposób na zapewnienie pozytywnych wrażeń. Jednak zanim poznasz czym jest masaż i dokonasz wyboru, którego z nich potrzebujesz, powinieneś odpowiedzieć sobie na ważne pytanie. Jakiego efektu potrzebujesz? Relaksu? Rozluźnienia spiętych mięśni? A może redukcji bolesnych objawów stanu chorobowego? Powinieneś kierować się kategorią efektu, dokonując wyboru. Czym zaskoczy Cię masaż Poznań? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Choroby, w których łagodzeniu pomaga fizjoterapia

Regularny masaż to wiele korzyści!

Zanim przejdziemy do omówienia rodzajów masażu, omówimy korzyści płynące z jego regularnego przeprowadzania. Jak w przypadku każdej rutyny pielęgnacyjnej, masaże dają najlepsze rezultaty, gdy są wykonywane regularnie. Podczas gdy po masażu na pewno poczujesz się zrelaksowany, regularne masaże pomagają utrzymać ciało w doskonałej kondycji.  Masaż jest powszechnie uważany za część medycyny integracyjnej. Jest coraz częściej oferowany wraz ze standardowym leczeniem szerokiego zakresu schorzeń i sytuacji. Korzyści z masażu mogą obejmować:

 • Zmniejszenie stresu i zwiększenie relaksu.
 • Zmniejszenie bólu, bolesności i napięcia mięśni.
 • Poprawa krążenia, energii.
 • Obniżenie częstości akcji serca i ciśnienia krwi.
 • Poprawa funkcji odpornościowych.

Masaż sportowy

Ten rodzaj masażu został specjalnie zaprojektowany z myślą o sportowcach, którzy ciężko pracują nad swoimi ciałami. Sportowcy często potrzebują ulgi w bólu spowodowanym powtarzalnym ruchem związanym z wybraną przez nich aktywnością. Z tego powodu często szukają leczenia u profesjonalnego masażysty lub fizjoterapeuty, który specjalizuje się w terapii masażu sportowego. Z masażu sportowego można skorzystać przed, w trakcie lub po zawodach sportowych. Pomaga to złagodzić bóle związane z wydajnością, poprawiać elastyczność, a nawet zapobiegać potencjalnym kontuzjom. Dlaczego warto? Ponieważ:

 • Skrócisz czas regeneracji po treningu.
 • Poprawisz swoją ogólną wydajność treningową.
 • Poprawisz zakres ruchu i elastyczność.
 • Zmniejszysz ból mięśni i stawów spowodowany aktywnością sportową.
 • Zapobiegniesz urazom związanym ze sportem.

Dzięki regularnym sesjom sportowcy mogą zaobserwować poprawę ogólnego rozwoju i elastyczności mięśni, a także zwiększony poziom energii, który pomoże im osiągnąć sportowe cele.

Masaż tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich koncentruje się na łagodzeniu silnego napięcia mięśni. Jest to szczególnie skuteczne, jeśli masz zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego, problemy z postawą lub przewlekły ból i napięcie mięśni. Podczas masażu tkanek głębokich terapeuta używa nacisku palca i głaskania głębokich warstw, aby masować obszary tkanki, w których mięśnie są napięte i związane. Osoby często szukają masaży tkanek głębokich, ponieważ ta metoda łagodzi chroniczne bóle szyi, górnej części pleców, dolnej części pleców, nóg i ramion. Korzyści:

 • Rozbija blizny i eliminuje „sęki” lub zrosty (pasma bolesnej, sztywnej tkanki)
 • Poprawia krążenie i ograniczony zakres ruchu
 • Zmniejsza stany zapalne mięśni
 • Pomaga osobom odzyskać siły po urazach, takich jak uraz kręgosłupa szyjnego i upadki
 • Łagodzi ból urazów przeciążeniowych, takich jak zespół cieśni nadgarstka
 • Poprawia problemy z postawą
 • Łagodzi ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów

W przeciwieństwie do zwykłego masażu, który koncentruje się na powierzchniowych warstwach mięśni, masaż tkanek głębokich jest ukierunkowany i wywiera nacisk na głębsze warstwy, uwalniając napięcie i chroniczne węzły w całym ciele.

Drenaż limfatyczny (masaż limfatyczny)

Masaż limfatyczny nazywany jest również drenażem limfatycznym. To rodzaj delikatnego masażu, który pobudza krążenie płynów limfatycznych w organizmie. Układ limfatyczny pomaga usuwać toksyny, a ulepszone krążenie może pomóc w wielu stanach. Mam na myśli, np. obrzęki limfatyczne, schorzenia skóry, bezsenność, stres, zmęczenie, migreny czy problemy trawienne.

Jest najczęściej stosowany w celu zmniejszenia obrzęku limfatycznego, stanu, w którym obrzęk pojawia się, gdy płyn limfatyczny nie może normalnie przepływać, co powoduje gromadzenie się płynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *