Bez kategorii

Zespół Costena

Zespół Costena to jedna z chorób narządu części twarzowej czaszki. Za jego rozwój odpowiadają dynamiczne zaburzenia czynności stawu żuchwowego. To choroba, której głównym symptomem jest ból żuchwy i skroni.  Alternatywnie określany jest jako zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego. Choroba zawdzięcza swoją nazwę otolaryngologowi Costenowi, który w 1934 roku dokonał jej opisu. Nieprawidłowe ułożenie struktur tworzących staw skroniowo-żuchwowy powoduje wzrost ciśnienia w obrębie szpary stawowej, napięcie okolicznych mięśni i tkanek miękkich oraz ucisk nerwów przebiegających w sąsiedztwie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Najpopularniejsze techniki masażu

 Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają sposoby leczenia. Ponadto wykonują protezy stomatologiczne w ramach usług protetyka Poznań oraz wszczepy śródkostne w ramach usług implanty dentystyczne Poznań. W przypadku wszystkich tych działań, warto skontaktować się również z wykwalifikowanym specjalistą z zakresu fizjoterapii.

Objawy zespołu Costena

Do najczęstszych objawów choroby zalicza się:

  • trudności w poruszaniu żuchwą
  • ból twarzy promieniujący do żuchwy, ucha, nosa, skroni czy oka
  • dyskomfort podczas spożywania posiłków, ziewania czy mówienia
  • charakterystyczne „trzaski” w okolicy żuchwy
  • szumy uszne
  • bóle zębów i głowy
  • widoczne „przesunięcie” zębów górnych względem dolnych
  • uczucie sztywności w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego
  • w niektórych przypadkach ból barku, szyi, a nawet upośledzenie słuchu

Przyczyny zespołu Costena

Zespół Costena spowodowany jest nieprawidłowym przemieszczaniem się krążka stawowego względem stawu. Wśród przyczyn jego powstawania zazwyczaj na pierwszym miejscu stoją  przeprowadzone niedawno zabiegi stomatologiczne (usunięcie zęba Poznań), bruksizm (zgrzytanie zębami). Ponadto uwarunkowania okluzyjno-anatomiczne , to znaczy zaburzenia okluzji, czyli odpowiedniej pozycji stykania się zębów górnych z dolnymi oraz braki w uzębieniu. Za jej rozwój mogą odpowiadać także zmiany zwyrodnieniowe stawu i nadmierna ruchomość w stawie.

Ponadto przyczyną zespołu bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego bywają również urazu. Dodatkowo, nie bez znaczenia w rozwoju choroby są czynniki psychologiczne, takie jak narażenie na silny czynnik stresowy. Dlaczego? Ze względu na to, że podczas stresu nieświadomie mocno zaciska się szczęki i napina mięśnie twarzy. Co ciekawe, do powstania zespołu Costena może się przyczynić reumatoidalne zapalenie stawów, zwyrodnienie krążków stawowych, dna moczanowa i osteoporoza.

Zespół Costena – leczenie fizjoterapeutyczne

Współczesna fizjoterapia Poznań dysponuje wieloma bardzo skutecznymi metodami pracy ze stawami skroniowo-żuchwowymi.  Warto zastosować terapię manualną, a konkretnie – masaż Poznań (rozciągający, pocierający lub ugniatający). 

Pomocna okazuje się także fizykoterapia. Zastosowanie ma pole magnetyczne niskiej częstotliwości wraz z promieniowaniem optycznym pod postacią zabiegów magnetoledoterapii, laseroterapia, elektroterapia i terapia zimnem, czyli krioterapia. Ulgę przynosi regularne wykonywanie ćwiczeń mających na celu rozluźnienie mięśni w bezpośrednim otoczeniu stawu skroniowo-żuchwowego. 

Inne metody leczenia

Czasem może zaistnieć konieczność zastosowania stomatologicznej korekcji zgryzu. Ważną częścią terapii są leki. Zazwyczaj podaje się leki przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwbólowe. Niekiedy potrzebne jest leczenie protetyczne lub zakładanie na zęby specjalnych szyn. Gdyby się jednak okazało, że działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, warto sprawdzić, czy nie będzie konieczna korekta wady zgryzu.

Czasem konieczne jest również leczenie chirurgiczne, zwłaszcza jeżeli problem jest efektem wady anatomicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *