Przytarczyce

Uwagi anatomiczne
 
 
Przygotowanie do zabiegu
 
 
Rodzaje zabiegów
 
 
Przebieg pooperacyjny
 
 
Ryzyko zabiegu i powikłania po zabiegu
 
 

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Wyjaśnienia

Przytarczyce to narządy zlokalizowane w okolicach nadnerczy, które produkują hormony niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Głównymi hormonami produkowanymi przez przytarczyce są parathormon (PTH) i kalcytonina. PTH odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi poprzez regulację jego wchłaniania z przewodu pokarmowego i wydalania z moczem. Kalcytonina natomiast działa przeciwstawnie do PTH i pomaga regulować poziom wapnia we krwi poprzez hamowanie jego wchłaniania z przewodu pokarmowego i zwiększanie wydalania z moczem. Zaburzenia hormonalne przytarczyc mogą prowadzić do różnych schorzeń, takich jak hiperparatyreoza (nadczynność przytarczyc) i hipoparatyreoza (niedoczynność przytarczyc).

Oto kilka przykładów chorób przytarczyc:

  • Hiperparatyreoza (nadczynność przytarczyc) – oznacza nadmierne wydzielanie hormonu parathormonu przez przytarczyce, co może prowadzić do objawów takich jak: nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, osłabienie mięśni, zaburzenia koordynacji, zaburzenia widzenia, złamania kości.
  • Hipoparatyreoza (niedoczynność przytarczyc) – oznacza zbyt niskie wydzielanie hormonu parathormonu przez przytarczyce, co może prowadzić do objawów takich jak: suchość skóry i błon śluzowych, słaba odporność na infekcje, zaburzenia widzenia, zaburzenia pamięci, osłabienie mięśni, zmiany nastroju.
  • Rak przytarczyc – to rzadka choroba nowotworowa, w której komórki przytarczyc ulegają nieprawidłowemu podziałowi i namnażaniu. Objawy raka przytarczyc mogą obejmować: nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, utratę masy ciała, osłabienie mięśni,