Blizny
Spis treści:
Czym są blizny i jak powstają?
Blizny to zmienione fragmenty skóry, które powstały w wyniku jej uszkodzenia – mechanicznego, termicznego, chemicznego lub chorobowego. Stanowią efekt naturalnego procesu gojenia się tkanek, który nie zawsze przebiega w sposób estetyczny. Mimo, że są niegroźne dla zdrowia, to dla wielu osób stanowią poważny problem kosmetyczny i psychologiczny. Zwłaszcza gdy znajdują się w widocznych miejscach, takich jak twarz, szyja, dekolt, ramiona czy plecy.

Proces powstawania blizn jest złożony. Po uszkodzeniu skóry uruchamiane są mechanizmy regeneracyjne, które prowadzą do produkcji kolagenu i odbudowy naskórka. Gdy jednak proces ten jest zaburzony lub wyjątkowo intensywny, tworzy się blizna – często o innej strukturze, kolorze i grubości niż zdrowa skóra.
Rodzaje blizn – nie każda wygląda tak samo
Nie wszystkie blizny są jednakowe. Ich wygląd i charakterystyka zależą od wielu czynników – głębokość urazu, indywidualne predyspozycje skóry, wiek czy lokalizacja zmiany.
Wyróżniamy kilka podstawowych typów blizn:
- Blizny zanikowe. To najczęściej spotykany rodzaj blizn, który pojawia się po trądziku, ospie wietrznej lub urazach mechanicznych. Skóra w miejscu blizny wygląda na zapadniętą, cienką i nierówną. Występują zwykle na twarzy, plecach i ramionach, a ich obecność może sprawiać wrażenie nierównej, „dziurawej” cery.
- Blizny przerostowe. Powstają w wyniku nadmiernej produkcji kolagenu w miejscu urazu. Zwykle mają postać twardych, różowych lub czerwonych zgrubień, które nie wychodzą poza obręb pierwotnej rany. Z czasem mogą się spłaszczać, jednak często utrzymują się przez wiele lat.
- Bliznowce (keloidy). To najbardziej rozległa i trudna w leczeniu forma blizn. Bliznowce przerastają granice pierwotnego uszkodzenia i mają nieregularny kształt. Ponadto, często są wypukłe, błyszczące i bolesne w dotyku. Ich powstawanie bywa uwarunkowane genetycznie – częściej występują u osób o ciemniejszym fototypie skóry.
- Blizny potrądzikowe i pooparzeniowe. Szczególną kategorię stanowią blizny będące skutkiem przewlekłego stanu zapalnego skóry lub działania wysokiej temperatury. Często łączą w sobie różne cechy blizn – są zarówno zanikowe, jak i przerostowe.
Dlaczego blizny są problemem estetycznym?
Blizny często odbiegają wyglądem od otaczającej je skóry. Są jaśniejsze lub ciemniejsze, mogą być wypukłe, wklęsłe, chropowate, a niekiedy bolesne lub swędzące. Współczesna estetyka kładzie duży nacisk na jednolitą, gładką i promienną skórę. Dlatego widoczne blizny są dla wielu osób powodem do kompleksów. Na szczęście medycyna estetyczna Poznań dysponuje skutecznymi metodami ich redukcji, a nawet niemal całkowitego wygładzenia.

Jakie są możliwości terapii?
Leczenie blizn dobieramy indywidualnie. Ważne jest połączenie różnych technik – zabiegowych i pielęgnacyjnych. One w połączeniu stymulują skórę do odbudowy, wyrównują jej strukturę i poprawiają elastyczność.
W leczeniu blizn doskonale sprawdza się laser frakcyjny, mikronakłuwanie (mezoterapia igłowa, radiofrekwencja mikroigłowa), a także terapie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Nieocenionym wsparciem w leczeniu blizn jest również odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa.
Blizny – skuteczna redukcja jest możliwa
Choć blizn nie da się całkowicie usunąć, nowoczesne metody medycyny estetycznej pozwalają znacznie zredukować ich widoczność. Ponadto, wygładzić powierzchnię skóry, poprawić jej koloryt oraz uelastycznić tkanki. Warto zaufać sprawdzonym metodom i specjalistom, którzy dobiorą terapię dostosowaną do Twojej skóry. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej!