Bez kategorii

Uporczywa blizna – jak ją leczyć?

Blizna to sposób organizmu na zastąpienie tkanki, która została usunięta lub uszkodzona. Organizm czyni to poprzez układanie dodatkowych włókien kolagenowych w obszarze w ramach procesu gojenia. Jest to niezbędna reakcja, jednakże blizny mogą powodować długotrwałe problemy u niektórych osób. Przeczytaj niniejszy artykuł, dzięki któremu przekonasz się działania w ramach usług fizjoterapia Poznań są w stanie wyleczyć Twoje blizny. 

Przeczytaj również: Mezoterapia igłowa skuteczna w walce z cellulitem!

Blizna, czyli co?

Tkanka bliznowata jest zbudowana z kolagenu, białka, które pomaga utrzymać ciało w całości. Różnica między naszym normalnym, zdrowym kolagenem a tkanką bliznowatą polega na tym, że tkanka bliznowata układa się w przypadkowy sposób ze zmniejszoną elastycznością, a nie w kierunkach, które pomagają wzmocnić tkanki.

Włóknista wewnętrzna i zewnętrzna blizna może również zmniejszyć przepływ krwi i limfy w okolicy, przedłużając czas gojenia. Blizna może powodować ból lub dyskomfort, uczucie ciągnięcia, zmienione czucie z powodu zrostów i możliwego uszkodzenia lub uwięzienia nerwów. Może ona również wpływać na całe ciało, ograniczając ruch lub powodując problemy kompensacyjne w innych obszarach.

Fizjoterapia skuteczna w leczeniu blizn

Jeśli masz w pełni zagojoną bliznę, fizjoterapeuta może wykonać masaż tkanki bliznowatej, aby pomóc w procesie przebudowy. Masaż Poznań sprzyja delikatnemu rozciąganiu tkanki bliznowatej, pomagając wyrównać włókna kolagenowe. Najprawdopodobniej fizjoterapeuta zastosuje terapię narzędziową tkanek miękkich. Jest to stosunkowo nowa technika, wspomagana instrumentami mobilizacja tkanek miękkich (ISATM), polega na użyciu specjalnych narzędzi ze stali nierdzewnej o różnych rozmiarach do masażu i mobilizacji tkanek, pomagając w rozbijaniu nagromadzonych komórek kolagenowych.

Wraz z tymi technikami masażu można również zastosować ćwiczenia rozciągające i uelastyczniające (PNF), aby pomóc wydłużyć i poprawić ruchomość uszkodzonych tkanek.

Wszystkie te techniki pomagają poprawić przepływ krwi w okolicy, co wspomaga proces gojenia. W zależności od tkanki bliznowatej/zrostów trudno przewidzieć, ile zabiegów może być potrzebnych. Po każdym zabiegu można zauważyć niewielką różnicę w stopniu przyczepności do redukcji tkanki bliznowatej. Z biegiem czasu te małe ulepszenia prowadzą do zwiększonego poziomu mobilności, a także poczucia braku ograniczenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *