Wpływ protezy ruchomej na dziąsła
Protezy zębowe to rozwiązanie stosowane, gdy w jamie ustnej pacjent ma braki w uzębieniu. Protezy stosuje się w przypadku utraty kilku zębów lub przy całkowitym bezzębiu. Każdy tego rodzaju brak należy uzupełnić, ponieważ nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale może prowadzić do pogłębiających się problemów z uzębieniem, np. zaniku tkanki kostnej. W przypadku tego problemu, przed wykonaniem uzupełnienia protetycznego, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu odbudowy kości.
Przeczytaj również: Proteza akrylowa to przeżytek!
Jeśli chcesz wykonać uzupełnienie protetyczne Poznań, skontaktuj się z kliniką Stankowsy-Białach.
Protezy ruchome, czyli jakie?
Protezy ruchome to sztuczne zęby, które można wyjmować i wkładać do ust. Często stosuje się je jako alternatywa dla stałych mostów i implantów, ponieważ są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Uzupełnienia ruchome składają się ze szkieletu z materiałów syntetycznych, takich jak akryl lub nylon, i z sztucznych zębów, które są zamocowane na szkielecie. Są one dostępne w różnych rodzajach i rozmiarach, w zależności od liczby brakujących zębów i kształtu jamy ustnej pacjenta. Mogą być całkowite lub częściowe i dostosowuje się je do indywidualnych potrzeb pacjenta. Niektóre z charakterystycznych cech protez ruchomych to:
- Możliwość łatwego usuwania i czyszczenia
- Brak potrzeby stosowania specjalistycznej pielęgnacji
- Niższa cena niż stałe mosty i implanty
- Możliwość regulacji i wymiany, jeśli ząb się zużyje lub zmieni się kształt jamy ustnej
- Możliwe jest uzyskanie bardziej naturalnego wyglądu zębów
Należy jednak pamiętać, że protezy ruchome mogą mieć pewne wady, takie jak trudność w mówieniu i jedzeniu, a także możliwość ich przesuwania się lub wypadania podczas mówienia lub jedzenia.
Ból dziąseł pod protezą ruchomą
Ból dziąseł pod protezą jest jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości. Dlatego w przypadku protezy mówi się o tzw. okresie adaptacji, zwłaszcza w przypadku protezy ruchomej[1]. Okres ten przeznaczony jest na ,,zaklimatyzowanie się’’ ciała obcego w jamie ustnej pacjenta. W przypadku nowych protez dyskomfort jest naturalną kwestią, ponieważ tkanki muszą się przystosować. Ból dziąseł przy protezie wynika m.in. z budowy samej protezy, która opiera się na dziąsłach pozbawionych zębów. W czasie gryzienia lub żucia pokarmu nacisk przenoszony jest na dziąsła i wyrostki zębowe. To właśnie powoduje drażnienie śluzówki i odczuwany ból[2]. Proteza może spowodować otarcia dziąseł i błony śluzowej, czasem także powstawanie aft.
Negatywny wpływ na zdrowie dziąseł
Protezy ruchome mogą mieć negatywny wpływ na dziąsła, ponieważ są one stale narażone na nacisk i tarcie, co może prowadzić do ich uszkodzenia i powstawania stanów zapalnych. Protezy ruchome, które nie pasują dokładnie, mogą powodować tarcie i ucisk na dziąsłach, co może prowadzić do ich uszkodzenia i powstawania stanów zapalnych. Niektóre z objawów, które mogą wskazywać na nieprawidłowe dopasowanie protezy, to:
- Bolesność lub dyskomfort podczas noszenia protezy
- Krwawienie dziąseł
- Powstawanie stanów zapalnych dziąseł
- Zmiany w kształcie dziąseł
- Odsłonięcie kości szczękowej
Na skutek większej ruchliwości źle dopasowanej protezy dochodzi do nieprawidłowych obciążeń kości szczęki, to zaś sprzyja dalszemu, przyśpieszonemu zanikaniu kości.
Dowiedz się więcej o protezach stomatologicznych: Protezy stomatologiczne – podstawowe informacje
- [1] Scheff B., Marcinkowska A., Rola edukacji pacjentów w zakresie higieny protez ruchomych – opis przypadków, Protetyka Stomatologiczna, 2018.
- [2] Dąbrowa T., Pławski A., Możliwości leczenia protetycznego z wykorzystaniem częściowych protez ruchomych z uwzględnieniem systemu koron podwójnych, Dental and Medical Problems, 2011