Bez kategorii

Plastrowanie dynamiczne, czyli kinesiotaping

Kinesiotaping to technika terapeutyczna wykorzystująca elastyczne taśmy. Stosuje się je na skórę w celu poprawy funkcji mięśni, redukcji bólu i wspierania procesu rehabilitacji. Ta innowacyjna metoda zyskała na popularności wśród fizjoterapeutów, trenerów sportowych i zawodowych sportowców ze względu na swoją skuteczność i wszechstronne zastosowanie. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Czym jest model zniekształcania powięzi?

Kinesiotaping – od czego się zaczęło?

Historia kinesiotapingu sięga lat 70. XX wieku. Zapoczątkował ją japoński chiropraktyk Dr. Kenzo Kase. Dr. Kase zauważył, że tradycyjne metody opatrunków i stabilizacji stawów były ograniczające i nie zapewniały pełnej swobody ruchu pacjentom. W związku z tym opracował specjalne elastyczne taśmy, które mogłyby wspomagać naturalny proces gojenia się tkanek miękkich i jednocześnie umożliwiać pełen zakres ruchu.

Podstawowym celem kinesiotapingu jest poprawa funkcji mięśni poprzez wpływanie na układ nerwowy, naczynia krwionośne, limfatyczny oraz na włókna kolagenowe. Taśmy kinesiotapingu wykonuje się z elastycznego materiału, który jest zbliżony do ludzkiej skóry pod względem elastyczności i grubości. Taśmy mają różne kolory, które nie tylko mają walor estetyczny, ale również pełnią określone funkcje terapeutyczne. Na przykład niektóre kolory są bardziej stymulujące, podczas gdy inne mają działanie relaksujące.

Zastosowanie tej metody

Kinesiotaping można stosować w leczeniu różnych schorzeń, urazów i dolegliwości. Takich jak bóle pleców, szyi, barków, kolan, nadgarstków, a także kontuzje sportowe, skręcenia, naderwania mieśni, naciągnięcia mięśni czy obrzęki. Taśmy kinesiotapingu są przyklejane bezpośrednio na skórę w okolicach obszaru problemowego. Poprzez zastosowanie specjalnych technik aplikacyjnych, taśmy mogą wywierać napięcie na skórę, co wpływa na tkanki pod nią.

Kinesiotaping – korzyści

Działanie kinesiotapingu ma kilka efektów. Po pierwsze, zastosowanie taśm może poprawić krążenie krwi i limfy, co przyspiesza proces gojenia się tkanek. Dodatkowo, kinesiotaping może wpływać na układ nerwowy, regulując sygnały nerwowe i zmniejszając ból. Taśmy mogą również wpływać na biomechanikę ciała poprzez poprawę kontroli i stabilizacji stawów oraz wspieranie odpowiedniego ułożenia ciała podczas aktywności fizycznej.

Technika kinesiotapingu ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to nieinwazyjna metoda terapeutyczna, która nie wymaga stosowania leków ani interwencji chirurgicznych. Taśmy kinesiotapingu są bezpieczne dla skóry i mogą być stosowane przez dłuższy okres, umożliwiając pacjentom normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Ponadto, taśmy są wodoodporne i mogą być stosowane podczas aktywności fizycznej, co czyni kinesiotaping szczególnie popularnym wśród sportowców.

Podsumowując, kinesiotaping jest skuteczną i wszechstronną techniką terapeutyczną, która może być stosowana w leczeniu różnych schorzeń, urazów i dolegliwości. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, elastyczne taśmy kinesiotapingu mogą wspomagać proces rehabilitacji, poprawiać funkcję mięśni, redukować ból i przyspieszać gojenie się tkanek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *