Laseroterapia w leczeniu przebarwień
medycyna estetyczna

Laseroterapia w usuwaniu przebarwień skóry

Przebarwienia skóry, takie jak plamy pigmentacyjne, melasma czy piegi, są powszechnym zmartwieniem estetycznym, które dotyka wiele osób. Z biegiem lat, laseroterapia Poznań stała się innowacyjnym i skutecznym rozwiązaniem w usuwaniu tych niechcianych przebarwień. W artykule tym przyjrzymy się ewolucji laseroterapii, zaznaczając jej zastosowania, nowoczesne technologie oraz bezpieczeństwo procedur.

Przeczytaj również: Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej: Zastosowanie i bezpieczeństwo

Laseroterapia – jak to działa?

Laseroterapia opiera się na zjawisku fototermolizy, czyli selektywnego podgrzewania melaniny (barwnika skórnego) za pomocą impulsów światła. Zastosowanie odpowiedniej długości fali laserowej pozwala na precyzyjne docieranie do melanocytów, co skutecznie redukuje przebarwienia skóry.

Na jakie rodzaje przebarwień działa laseroterapia?

 1. Melasma.
  • Melasma to stan, w którym występują ciemne plamy na skórze, szczególnie na twarzy.
  • Laseroterapia pomaga w złagodzeniu widoczności plam melasmatycznych, przywracając jednolity kolor skóry.
 2. Plamy potrądzikowe.
  • Laser Q-Switched i laser pikosekundowy są skuteczne w redukcji blizn potrądzikowych oraz przebarwień pozapalnych.
 3. Plamy starcze
  • Plamy starcze, znane również jako lentigo, mogą być skutecznie redukowane za pomocą laseroterapii, zwłaszcza przy użyciu laserów frakcyjnych.
 4. Oznaki fotostarzenia
  • Przebarwienia związane z fotostarzeniem, spowodowane ekspozycją na słońce, mogą być redukowane dzięki zastosowaniu laserów o różnych długościach fali.

Dobór laseru

 • Pierwsze systemy laserów IPL wprowadzono w celu leczenia różnorodnych problemów skórnych, w tym przebarwień. Współczesne lasery IPL charakteryzują się zwiększoną precyzją, dostosowywaniem parametrów do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz skróceniem czasu trwania zabiegów.
 • Laser frakcyjny działa na zasadzie oddziaływania mikroskopijnych obszarów skóry, pozostawiając nienaruszone obszary pomiędzy nimi. Ten rodzaj lasera doskonale sprawdza się w redukcji plam pigmentacyjnych, poprawie elastyczności skóry oraz redukcji zmarszczek.
 • Laser Q-Switched jest skuteczny w usuwaniu trudnych przebarwień, takich jak plamy potrądzikowe czy piegi. Charakteryzuje się krótkimi impulsami światła o wysokiej energii, co minimalizuje ryzyko uszkodzeń otaczającej skóry.

Laseroterapia. Czy to bezpieczne?

Wraz z postępem technologii, procedury laseroterapii stały się bardziej precyzyjne i bezpieczne. Jednak istnieją pewne czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo zabiegów, takie jak doświadczenie specjalisty, rodzaj lasera oraz odpowiednie dostosowanie parametrów do indywidualnych cech pacjenta.

Pacjenci powinni zawsze skonsultować się z doświadczonym specjalistą medycyny estetycznej przed przystąpieniem do zabiegu laseroterapii. Podczas konsultacji zostaną ocenione indywidualne potrzeby skóry, a specjalista dobierze odpowiednią metodę i technologię, minimalizując ryzyko działań niepożądanych.

Wnioski z ewolucji laseroterapii w usuwaniu przebarwień skóry są jednoznaczne — nowoczesne lasery są coraz bardziej skuteczne, precyzyjne i bezpieczne. Dzięki tym postępom, osoby borykające się z problemem przebarwień mają coraz więcej opcji, aby przywrócić swojej skórze naturalną równowagę koloru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *