Na czym polega podniesienie dna zatoki szczękowej
Stomatologia

Podniesienie dna zatoki szczękowej. Nowoczesne metody poprawy struktury i funkcji

Podniesienie dna zatoki szczękowej Poznań, znane jest także jako sinus lift. To innowacyjna procedura w stomatologii, mająca na celu zwiększenie ilości kości w obszarze zatoki szczękowej. Zabieg ten jest szczególnie istotny w przypadkach, gdy planowane jest wszczepienie implantów dentystycznych, a naturalna ilość kości nie jest wystarczająca. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym aspektom podniesienia dna zatoki szczękowej, od jego przyczyn i etapów przeprowadzenia po korzyści dla pacjentów.

Przeczytaj również: Odbudowa kości w stomatologii. Nowoczesne metody przywracania stabilności i funkcji

Dlaczego konieczne jest podniesienie dna zatoki szczękowej?

 • Zęby w tylnym obszarze szczęki są często większe, a ich utrata może prowadzić do zaniku kości.
 • Choroby przyzębia, jak zapalenie przyzębia, mogą prowadzić do utraty kości.
 • W niektórych przypadkach, zatoka szczękowa może być zniekształcona, co skutkuje zmniejszoną ilością dostępnej kości.
 • Niektórzy pacjenci mogą mieć wrodzone braki kości w obszarze zatoki szczękowej.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – diagnoza i przygotowanie

Przed podjęciem decyzji o podniesieniu dna zatoki szczękowej, lekarz stomatolog wykonuje dokładne badania radiologiczne. Takie jak tomografia komputerowa (CBCT), aby ocenić ilość dostępnej kości i struktur anatomicznych. Na podstawie wyników badań dentysta Poznań opracowuje plan leczenia, określając zakres zabiegu, techniki oraz rodzaje materiałów, jakie użyje. Pacjenta informuje się o procedurze, a także dostarcza się mu instrukcje dotyczące przygotowania, takie jak ograniczenie spożycia pokarmów przed zabiegiem.

Procedura

W trakcie zabiegu lekarz otwiera dostęp do zatoki szczękowej i delikatnie podnosi jej błonę śluzową. Następnie wypełnia przestrzeń preparatem kościozastępczym lub przeszczepem kostnym. W przypadku niektórych procedur, stosuje się materiały osteoindukcyjne, które pobudzają komórki do produkcji nowej kości. W niektórych przypadkach może być konieczne przeszczepienie kości Poznań, zazwyczaj z obszaru pobranego od pacjenta. Po wykonaniu podniesienia dna zatoki szczękowej, ranę starannie się zszywa, a pacjent przechodzi rekonwalscencję.

Korzyści dla Pacjenta

 1. Pewne Wszczepienie Implantów:
  • Dzięki podniesieniu dna zatoki szczękowej, uzyskuje się solidną podstawę dla wszczepienia implantów dentystycznych, co wpływa na ich trwałość i stabilność.
 2. Estetyka i Funkcjonalność:
  • Odbudowa kości w obszarze zatoki szczękowej przyczynia się do poprawy estetyki uśmiechu oraz przywraca prawidłową funkcję żucia.
 3. Minimalne Ryzyko Powikłań:
  • Nowoczesne techniki i materiały stosowane w zabiegu sprawiają, że ryzyko powikłań jest minimalne, a proces gojenia przebiega sprawnie.
 4. Zachowanie Struktury Twarzy:
  • Dzięki podniesieniu dna zatoki szczękowej zachowuje się naturalną strukturę twarzy, co wpływa na ogólny wygląd pacjenta.

Podsumowanie

Podniesienie dna zatoki szczękowej to procedura, która umożliwia pacjentom cieszenie się korzyściami z wszczepienia implantów dentystycznych nawet w przypadku znacznego ubytku kości. Nowoczesne techniki i materiały stosowane w tym zabiegu sprawiają, że jest on bezpieczny i skuteczny. Dla pacjentów, którzy stracili zęby w tylnym obszarze jamy ustnej, podniesienie dna zatoki szczękowej staje się kluczowym krokiem w procesie odzyskiwania pełnej funkcji żucia, estetyki uśmiechu oraz ogólnej pewności siebie. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, zawsze warto skonsultować się z doświadczonym lekarzem stomatologiem, który dostosuje plan leczenia do indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *